Connect with us

Wiadomości

Sucho w lasach i na polach. Strażacy apelują o ostrożność, rolnicy boją się strat w uprawach

Published

on

Wielotygodniowe upały i brak deszczu doprowadziły do dużego zagrożenia pożarowego w lasach, z kolei rolnicy z powodu suszy martwią się o straty w uprawach. A nadchodzi znowu upalny weekend…

Podczas minionego weekendu płonął las niedaleko ośrodka wypoczynkowego Płotki. Na szczęście sprawna akcja strażaków i duże siły, które zostały tam skierowane oraz pomoc leśników, zapobiegły rozprzestrzenieniu się ognia. Spaleniu uległo jedynie pół hektara lasu, choć sytuacja była bardzo niebezpieczna. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną, czy podpalenie, czy przypadkowe zaprószenie ognia, bada to pilska policja.
– Miałem okazję uczestniczyć w tym zdarzeniu. Wyglądało ono groźnie, zaangażowane zostały duże środki, samoloty gaśnicze, a współpraca z leśnikami była naprawdę wzorcowa – mówi bryg. Rafał Mrowiński, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

– Ta jednak sytuacja pokazała, jak długo utrzymujące się upały stały się niebezpieczne. Wilgotność ściółki w miniony czwartek spadła do 4 procent, a tylko przypomnę, że kartka papieru ma 7,5 procent. W niedzielę wilgotność wyniosła około 6 procent i nawet przelotne deszcze nie zmniejszyły zagrożenia pożarowego w lasach – dodaje komendant.
Dlatego brygadier Rafał Mrowiński zaapelował do mieszkańców powiatu pilskiego jak i turystów, którzy odwiedzają nasz region, o szczególną ostrożność.
– Pogoda na razie ulżyła, ale z zapowiedzi meteorologicznych wynika, że na krótka metę. Wilgotność ściółki na poziomie 4-5 procent oznacza, że niedopałek papierosa może spowodować wielkie zagrożenie pożarowe – tłumaczy.
Komendant zachęca mieszkańców do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji regionalnego systemu ostrzegania.
– Sam z niej korzystam i jestem bardzo zadowolony. Informuje ona nas o zagrożeniu upałem, nawałnicami i burzami – wyjaśnia.

Bryg. Rafał Mrowiński apeluje też o ostrożność nad wodą.
– Niebawem zaczynają się wakacje. Tu również apel do dorosłych i młodzieży o szczególną ostrożność nad wodą. Niestety, co roku pilska grupa wodno–nurkowa wyjeżdża do zdarzeń związanych z kąpielą w niestrzeżonych miejscach. Apeluję o korzystanie z kąpielisk, w których są ratownicy, a takich w powiecie pilskim nie brakuje.

Advertisement

Starosta pilski Eligiusz Komarowski podziękował strażakom za sprawną akcje gaśniczą w okolicach Płotek.
– Gdyby nie wasza sprawna akcja i profesjonalizm mogło spłonąć nie pól hektara lasu, ale kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Powiem tak, każde środki finansowe włożone w straż pożarną zwracają się wielokrotnie. Jako Powiat Pilski wsparliśmy naszą straż pożarną, chciałbym też przy tej okazji podziękować burmistrzom i wójtom, że wspierają także ochotniczą straż pożarną na swoim terenie. Gdyby nie straż pożarna nasze poczucie bezpieczeństwa spadłoby do poziomu na pewno nas niezadawalającego – powiedział starosta.

Susza na polach i w gospodarstwach
Susza daje się we znaki również rolnikom. Wicestarosta pilski Stefan Piechocki przyznaje, że z tego powodu zapowiadają się ogromne straty.
– Jeszcze dwa miesiące temu mieliśmy podtopienia łąk rozlewiska Noteci, a dzisiaj mówimy o suszy szczególnie w Północnej Wielkopolsce. Będą z tego powodu ogromne straty w plonach. Żniwa będą przyspieszone o około 15 dni. Zboża są nierozwinięte, niedorośnięte. To objaw wysokich temperatur utrzymujących się przez dłuższy czas. Masa zielona usycha na pniu. Wojewoda już przekazał samorządom sygnały, by zgłaszały straty w produkcji rolnej.

Susza to także straty w produkcji zwierzęcej, bo wysokie temperatury powodują straty w przyrostach. Trudno jest też utrzymać mikroklimat w w obiektach produkcyjnych.
– To wszystko będzie wpływać na mniejszą dochodowość i możliwości rozwoju gospodarstw na terenie powiatu pilskiego – wyjaśnia wicestarosta Stefan Piechocki.
Przed suszą udało się uchronić pilskim sadownikom, którzy mają zainstalowany system nawadniania.
– Większość sadów przemysłowych na naszym terenie jest już przygotowanych na takie sytuacje. Kto dzisiaj nie ma systemu nawadniania, jego owoce uschną. Ale zapobiegliwość i wiedza naszych sadowników spowodowały, że w dużej mierze się przed tym obronili – dodaje wicestarosta.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Jak kawa wpływa na ciśnienie krwi? Ile kaw dziennie?

Published

on

By

fot. Max - Pixabay

Obawy związane z piciem kawy są często zgłaszane przez pacjentów z nadciśnieniami. A tych nie brakuje – w Polsce choroba ta dotyka niemal co trzecią osobę dorosłą. Eksperci podkreślają jednak, że chorych może być więcej – w 2021 r. blisko 10 mln Polaków wykupiło receptę z lekami na nadciśnienie, a więc przynajmniej u tylu chorujących zostało ono wykryte. Wbrew popularnemu przekonaniu pacjenci mogą usłyszeć zalecenie regularnego, umiarkowanego picia kawy i herbaty. Z badań naukowych wynika, że te bogate w polifenole napoje mają działanie hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie tętnicze krwi.

Na podstawie analizy wielu badań ustalono, że zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie w sposób istotny statystycznie obniża się u osób, które spożywają więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie w porównaniu do osób niepijących kawy. Ten efekt jest obserwowany także u pijących od 1 do 4 filiżanek kawy w ciągu dnia.

Regularne sięganie po kawę może zapobiegać nadciśnieniu

Na tym nie koniec, jeśli chodzi o korzyści z regularnego picia kawy dla regulacji ciśnienia krwi. U osób pijących minimum 4 filiżanki kawy dziennie zaobserwowano, że także ryzyko wystąpienia nadciśnienia jest mniejsze. Co ciekawe, efekt ochronny był bardziej wyraźny u kobietv.

O tym, że kawa może być pomocna w zmaganiu się z epidemią XXI wieku, jak często mówi się o nadciśnieniu, wspominają także specjaliści zajmujący się prawidłowym żywieniem.

Advertisement

– Kawa nie tylko nie podwyższa ciśnienia tętniczego, ale może u wielu osób zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Osoby z nadciśnieniem tętniczym nie powinny obawiać się skoków ciśnienia tętniczego po wypiciu kawy – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza, wieloletni Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia oraz kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia.

Należy jednak podkreślić, że z racji różnic osobniczych w metabolizowaniu kofeiny niektóre osoby mogą czuć się niekomfortowo po jej spożyciu. Zawsze powinniśmy ocenić indywidualnie jak często i w jakiej ilości możemy pić kawę – dodaje specjalista.

Jako umiarkowaną, bezpieczną dla dorosłego człowieka codzienną porcję kawy, najlepiej traktować ilość wskazaną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), określoną na 3-5 filiżanek dziennie (do 400 mg kofeiny ze wszystkich źródeł). Mając na uwadze czynniki sprzyjające rozwojowi nadciśnienia wymieniane w raporcie NFZ – otyłość, nadmierne spożycie sodu, stres i czynniki genetyczne – warto też zadbać o zrównoważony styl życia, dobrze zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę ruchu.

Przy niskim ciśnieniu kawa pobudza i dodaje energii, ale nie podnosi wartości ciśnienia

Za sprawą kofeiny kawa działa pobudzająco na układ nerwowy. To dzięki temu zwiększa się nasza czujność i poprawia sprawność psychiczna i fizyczna. Efektów tych nie należy mylić jednak ze wzrostem tętna czy wartości ciśnienia.

W przypadku niskich wartości ciśnienia tętniczego możemy odczuwać znużenie, senność i mniejszą koncentrację uwagi. Wypicie wówczas filiżanki kawy może istotnie zmniejszyć powyższe objawy. Nie dzieje się to jednak z powodu wzrostu ciśnienia tętniczego – wyjaśnia prof. Jarosz. Zawarta w kawie kofeina hamuje w mózgu, w mięśniach i w sercu działanie enzymu fosfodiesterazy, przez co komórki wymienionych narządów mają więcej energii i mogą przez pewien czas szybciej i efektywniej pracować. Powoduje to, że nasze myślenie, kojarzenie, koncentracja są lepsze i chętniej podejmujemy wyzwania dnia codziennego, w tym również rekreacyjną aktywność sportową.

Advertisement

– Okazuje się, że ten pobudzający mechanizm może być skutecznym wsparciem nie tylko dla niskociśnieniowców, ale też dla osób wykonujących pracę w godzinach nocnych lub prowadzących auto na długich trasach. Kofeina blokuje w mózgu receptor adenozyny, a adenozyna jest związkiem umożliwiającym nam zaśnięcie. Ten mechanizm działania kofeiny pozwala nam przeciwdziałać zaśnięciu i zmniejszyć uczucie zmęczenia – przekazuje ekspert.

Długotrwałe spożywanie kawy to mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Ochronne działanie przeciwko nadciśnieniu jest doniosłym, ale niejedynym pożytkiem z picia kawy dla układu krążenia. W piśmie naukowym „Circulation” zaprezentowano wyniki metaanalizy obejmującej łącznie 1,3 mln osób, która wykazała, że spożywanie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie wpływa w sposób istotny statystycznie na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Autorzy zaobserwowali między innymi zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej o 11 proc. już przy niewielkiej ilości spożywanej kawy (1,5 filiżanki dziennie). W innym przeglądzie badań stwierdzono, że spożywanie kawy może obniżyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 14 proc. u osób pijących 2 filiżanki i o 17 proc. w przypadku wypijania 3 kaw.

Continue Reading

Wiadomości

Walne Zgromadzenie Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

By

W sobotę 20 kwietnia br. odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Bractwa Kurkowego w Wysokiej.

Podsumowano ubiegłoroczne działania przyjmując stosowne sprawozdania. Po uzyskaniu przez Zarząd absolutorium przystąpiono do wyborów władz na nadchodzącą czteroletnią kadencję.

Siostry i Bracia dali swój wyraz aprobaty dla dotychczasowych władz w jednogłośnym głosowaniu. Prezesem wybrano kolejny raz Brata Jana Mrotka. Sądem Honorowym pokieruje nadal Brat Franciszek Miedziński, a Komisją Rewizyjną Siostra Kamila Helinska.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement