Connect with us

Ludzie

Strzelanie 3 Majowe Bractwa Kurkowego w Wysokiej

Published

on

Sezon strzelecki A.D. 2018 Bractwa Kurkowego w Wysokiej zainaugurowany. W minioną sobotę, 12 maja br., na strzelnicy “Walochówka” siostry i bracia z Wysokiej wzięli udział w turnieju strzeleckim o godność Króla 3 Majowego.

Jego niekwestionowaną zwyciężczynią była siostra Patrycja Liebrecht, która zajęła dwa pierwsze oraz drugie i trzecie miejsce w strzelaniu do tarcz. I tak Siostra Patrycja Liebrecht zwyciężyła w strzelaniu do Tarczy Honorowej Brata Romana Szymańskiego wyprzedzając Braci: Romana Sadzaka i Adama Nowaka. Również i Tarcza Honorowa ufundowana przez Brata Romana Jopka stała się Jej własnością, gdyż w pokonanym polu pozostawiła Brata Marka Madeja i Brata Romana Sadzaka.

Ostatnią z Tarcz Honorowych ufundował Brat Adam Nowak. Najlepszym w strzelaniu do niej okazał się Brat Jan Mrotek, drugie miejsce zajął Brat Roman Sadzak, a trzecie Siostra Patrycja Liebrecht.

Jednak najważniejsze strzelanie zawsze odbywa się do Tarczy Królewskiej. Królem 3 Majowym A.D. 2018 Bractwa Kurkowego w Wysokiej został Brat Waldemar Kotecki, Pierwszym Rycerzem Siostra Patrycja Liebrecht, a Drugim Rycerzem Brat Adam Nowak. Król 3 Majowy trafił do tarczy centralnie, uzyskując maximum, czyli 20 punktow. Turniej tradycyjnie zakończyło strzelanie do Kura.

Advertisement

Najlepszym okazał się Brat Roman Szymański, który wyprzedził Braci: Jana Mrotka i Andrzeja Oziminę. Następny turniej, o godność Króla Zielonoświątkowego, już niebawem, bo 31 maja br. w Boże Ciało.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement