Stanisław Pirch… Człowiek wielki także duchem i sercem

art. sponsorowany

Gdyby Polskę podzielić na cztery części, północno-zachodnia ćwiartka między Odrą, Wartą, Wisłą i Bałtykiem to obszar działalności pilskiej Pralni „SONIA” w Pile. W tym roku firma kończy 37 lat.

Wszystko zaczęło się w 1982 roku od usług w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego. Zakład na dobre rozwinął się już w warunkach gospodarki wolnorynkowej. W nowych okolicznościach ekonomicznych Stanisław Pirch poradził sobie doskonale. Dzisiaj Pralnia „SONIA” to jedna z najnowocześniejszych i najlepiej prosperujących w swej branży firm w kraju oraz jedna z tych gospodarczych wizytówek, dzięki którym gród nad Gwdą znany jest daleko poza granicami miasta, powiatu i regionu (zasięg świadczonych usług obejmuje jedną czwartą Polski: od Szczecina przez Poznań, Zieloną Górę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz do Gdańska).
W Pile Pralnia „SONIA” funkcjonuje w oparciu o dwie lokalizacje. Pierwsza – przy ulicy Mickiewicza – świadczy między innymi usługi dla mieszkańców (głównie pranie i maglowanie pościeli i czyszczenie garderoby), druga – w rejonie ulicy Lotniczej – obsługuje hotele, restauracje, jednostki wojskowe (w 2007 roku zakład jako pierwszy w Polsce otrzymał NATO-wski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej, dzięki któremu może świadczyć usługi dla wojsk NATO, zaś od 2014 roku, również jako pierwszy w kraju, posiada certyfikat AQAP, określający wymagania dotyczące systemu jakości dostaw i usług dla wojska) i wiele innych podmiotów gospodarczych z terenu północno-zachodniej Polski.

*

Od początku niezmienne jest zawodowe credo Stanisława Pircha: „Każdego z naszych klientów staramy się traktować wyjątkowo rzetelnie i poważnie, niezależnie od wielkości zamówienia„.
Dlatego wracająca z Pralni „SONIA” odzież zawsze musi być piękna, świeża i pachnąca! To zasługa sprawdzonej załogi (spora jej część związana jest z zakładem od wielu lat, są wśród nich zasłużeni dla branży rzemieślniczej nauczyciele-mistrzowie) oraz konsekwentnego inwestowania przez właściciela w urządzenia i maszyny światowej klasy, bo tylko takie – podkreśla Stanisław Pirch – gwarantują świadczenie usług pralniczych na najwyższym poziomie.

Godne podkreślenia są także wytrwałość w prowadzeniu polityki proekologicznej, ustawiczne doskonalenie systemu zarządzania jakością i systemu zarządzania środowiskowego oraz dbałość o wysoką efektywność organizacji pracy. Potwierdzają to najnowsze laury: wyróżnienie Certyfikatem Złoty Primus Nominatus – Lider jakości procesów zarządzania przez Branżowe Centrum Badań i Certyfikacji oraz uzyskany od Unii Wielkopolan certyfikat Partnerskiej Formuły Budowania Gospodarki za wspieranie inicjatyw ukazujących najlepsze wzorce pracy organicznej.
Dziś lista nagród i wyróżnień dla Stanisława Pircha i Pralni „SONIA” jest imponująca, m.in. statuetka „Laurus Aureus – Złoty Laur Hipolita” – najwyższa godność przyznawana przez poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (za wysoką jakość usług pralniczych dla ludności i instytucji na poziomie europejskim przy zachowaniu standardów ekologicznych – 2014), Odznaka Honorowa „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” (2015), zwycięstwo w XVIII konkursie „Wielkopolska Nagroda Jakości” w kategorii małych firm usługowych i handlowych (2016). A do tego całe mnóstwo wyróżnień na niwie gospodarki Piły i powiatu – od samorządowców, sportowców, dziennikarzy…

Właściciel Pralni „SONIA” to również aktywny działacz stowarzyszeń branżowych i rzemieślniczych. Zasiada w zarządzie Cechu Rzemiosł Różnych w Pile (jego zakład widnieje tam pod „pionierskim” numerem 005) , jest członkiem Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z siedzibą w Poznaniu, działaczem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, należy do Stowarzyszenia Pralników Polskich oraz do Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.

*

Stanisław Pirch, mężczyzna słusznej postury, to zarazem człowiek wielki duszą i sercem. Zatem jego obraz byłby niepełny, gdyby nie wspomnieć o jego działalności charytatywnej. Ten gorący admirator pracy pozytywistycznej – a więc skierowanej także na dobro innych – jest m.in. w gronie fundatorów poznańskich pomników Hipolita Cegielskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, przyłączył się do akcji „SOS dla Syrii” wymiernie dokładając się do odbudowy Salezjańskiej Szkoły w zniszczonym działaniami wojennymi Aleppo, wspiera spotkania pilskich seniorów, regularnie wspomaga młodych sportowców.
Rok temu trenerzy Józef i Tomasz Jopkowie wręczyli mu samurajski miecz „Katana” w podziękowaniu za przychylność dla pilskiego judo. Bo pan Stanisław to wieloletni, sprawdzony przyjaciel Uczniowskiego Klubu Sportowego „6” Piła. Podczas niedawnego podsumowania roku sportowego 2018 w Judo Jopek Team, właściciel Pralni „SONIA” ufundował półroczne stypendium dla Adama Stodolskiego, jednego z najzdolniejszych wychowanków trenerów Jopków, m.in. piątego zawodnika Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Chile w 2017 roku.

Kilka dni temu Pralnia „SONIA” została uhonorowana laurem „HIT Dysprozowy 2018”, kolejnym wysokim szczeblem prestiżowego konkursu Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów. Doceniono w ten sposób wdrażanie w firmie innowacyjnych rozwiązań w postaci uruchomienia nowoczesnej linii technologicznej do maglowania. Ponadto Stanisław Pirch otrzymał od organizatora konkursu tytuł „HIT Promocji Regionu 2018” za działania na rzecz promowania regionu dzięki osobistemu zaangażowaniu w jego rozwój gospodarczy.

Mariusz Szalbierz

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart