Spotkanie z Anną Seniuk

Zapraszamy Państwa na wyjątkowe spotkanie z Anną Seniuk. W ramach Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Pile. Spotkanie odbędzie się 27 września o godz. 20.00 w Regionalnym Centrum Kultury w Pile.

Aktorka przeczyta wiersze Bolesława Leśmiana − 140. rocznica jego urodzin i 80. rocznica jego śmierci.
Następnie odbędzie się spotkanie, które będzie rozmową o książce „Nietypowa baba jestem”.
Książka jest wywiadem, jaki przeprowadziła Magdalena Małecka-Wippich ze swoją mamą Anną Seniuk.

Bolesław Leśmian poeta i prozaik żydowskiego pochodzenia, czołowy przedstawiciel literatury dwudziestolecia międzywojennego, krytyk literacki. Uznany za najbardziej nowatorską, najoryginalniejszą i najbardziej skrajną indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku, u której pośmiertnie dopatrywano się poetyckiego geniuszu; za życia zaś określano epigonem Młodej Polski. Twórca nowego typu ballady. Od jego nazwiska pochodzi termin określający specyficzną grupę neologizmów – leśmianizmy. Autor baśni pisanych prozą oraz erotyków (m.in. W malinowym chruśniaku). Wiersze Leśmiana śpiewali:
Ewa Demarczyk, Czesław Niemen, Grzegorz Turnau, Krystyna Janda, Anna Maria Jopek, Stanisław Sojka, Magda Umer czy Stare Dobre Małżeństwo.

Anna Seniuk aktorka teatralna i filmowa, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1964 ukończyła PWST w Krakowie i zadebiutowała na scenie rolą Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Była aktorką Starego Teatru w Krakowie, Teatru Ateneum, Teatru Powszechnego  i Teatru Polskiego. Od roku 2003 występuje w Teatrze Narodowym. Występowała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w licznych serialach. Niezapomnianą kreację aktorską Magdy Karwowskiej stworzyła w Czterdziestolatku  w reżyserii Jerzego Gruzy. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia od lat 70. XX w. – zagrała ponad 40 ról radiowych, wśród słuchowiska dla dzieci. Laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1991/1992, za rolę Dulskiej w Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej w Teatrze TV oraz Nagrody im. Ireny Solskiej (2016).
„Nietypowa baba jestem” to wywiad, jaki przeprowadziła Magda Małecka-Wippich ze swoją mamą – Anną Seniuk. Ta książka jest dla czytelnika bramą, przez którą wchodzimy do życia prywatnego znanej polskiej aktorki, przez lata chroniącej swoją prywatność i rodzinę. Książka ta prezentuje nam wspomnienia z dzieciństwa ciągłych przeprowadzkach, zabawach z siostrą i wspólnym mieszkaniu w wielopokoleniowej rodzinie. Oczami Anny Seniuk poznajemy Kraków jej młodości i świat krakowskiej bohemy. Razem z aktorką zdajemy egzamin do Szkoły Teatralnej, następnie rozpoczynamy pracę w Teatrze Starym. Poznajemy wspomnienia z Kabaretu Dudek, spotkania z wielkimi artystami: Dziewońskim, Kwiatkowską, Michnikowskim, Gołasem, Kobuszewskim i wieloma innymi. Wspólnie z Anną Seniuk cieszymy się z jej pierwszych szpilek kupionych we Włoszech. W trakcie wywiadu Anna Seniuk opowiada czytelnikom o mężu, dzieciach, rozstaniu, o chorobie. Aktorka zdradza nam m.in., które role były dla niej ważne, z kim dobrze się jej pracowało oraz o pracy przy filmie „Czterdziestolatek”. Anna Seniuk pokazuje nam również, że w każdym wieku warto spełniać swoje marzenia, dlatego też zabiera nas do swojego domu na wsi, gdzie razem z nią cieszymy się życiem i zachwycamy przyrodą.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart