Sierżant Pyrek odwiedził Piłę

Takie hasło promowało wczorajszą akcję profilaktyczną przeprowadzoną na terenie powiatu pilskiego przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pile, uczniów oraz przedszkolaków, którym towarzyszył niecodzienny gość… Sierż. Pyrek – maskotka wielkopolskiej Policji, którzy wspólnie promowali szeroko rozumiane bezpieczeństwo na drodze.

W przeciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu pilskiego doszło do kilku poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. Niestety wśród pokrzywdzonych były ofiary śmiertelne, ale również ranne dziecko, które przechodziło na oznakowanym przejściu dla pieszych.

-Słońce, wysoka temperatura sprawiają, że czasami uczestnicy ruchu drogowego zapominają o stosowaniu się do obowiązujących się przepisów oraz zachowaniu ostrożności. Wczorajsza akcja profilaktyczna skierowana była do wszystkich uczestników ruchu drogowego, jednak skoncentrowana na niechronionych uczestników ruchu drogowego-mówi podkom. Żaneta Kowalska z KPP w Pile.

Ładna pogoda sprzyja rowerowym i motocyklowym eskapadom. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie, swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelowaliśmy o bezpieczną jazdę. Motocykl i rower nie mają poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści i rowerzyści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelką cenę, ponieważ ta cena może być niestety bardzo wysoka.

Celem akcji było „nagradzanie” lub „karanie” w niekonwencjonalny sposób uczestników ruchu drogowego, którzy za zgodną z przepisami ruchu drogowego jazdę samochodem, motocyklem, czy rowerem, prawidłowe poruszanie się przez przejście dla pieszych otrzymywali od dzieci i sierż. Pyrka słodkie upominki. Natomiast łamiących przepisy ruchu drogowego osoby czekało wstydliwe doświadczenie. W czasie kiedy policjanci kontrolowali zatrzymany pojazd, musieli oni wytłumaczyć najmłodszym, dlaczego złamali przepisy. W opinii większości uczestników ruchu drogowego taka „kara” była o wiele bardziej dotkliwa niż otrzymany mandat. Wszyscy biorący udział w akcji uczestnicy ruchu drogowego otrzymali elementy odblaskowe.

Inicjatywa organizatorów miała również na celu utrwalenie wśród uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest nasze wspólne bezpieczeństwo i jak wiele my, jako użytkownicy dróg możemy zrobić  w tej dziedzinie poprzez prawidłowe i rozważne działanie. Dzieci z klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile oraz dzieci z Publicznego Przedszkola nr 13 w Pile wraz z sierż. Pyrkiem skandowali hasła dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Uwrażliwiali jednocześnie, że ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo nas wszystkich jest rozwaga, ostrożność, brak pośpiechu i kultura na drodze.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart