Rybołowy wróciły!

Wraz z nadejściem wiosny do Nadleśnictwa Lipka powróciła najsłynniejsza w Polsce para rybołowów.

Dzięki transmisji online życie RoSzponki i Szuwarka od 6 lat obserwują tysiące internautów z całego świata. Rybołowy z Nadleśnictwa Lipka zadomowiły się na słupie wysokiego napięcia i co roku – już od 20 lat – wracają w to samo miejsce.

Dzięki staraniom leśników z Nadleśnictwa Lipka i przychylności PSE w 2014 roku powstała specjalna platforma i gniazdo dla pary rybołowów. Przy okazji zamontowano przy nim kamerę, dzięki której można obejrzeć na żywo jak wygląda życie w tym wyjątkowym gnieździe. To jak wyglądają porządki domowe i gody rybołowów, ile jaj składa samica, jak długo je wysiaduje i z ilu z nich wyklują się młode, jak dorastają i uczą się latać młode rybołowy można śledzić:
http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/rybolow

Dlaczego rybołowy polubiły tereny pilskiej dyrekcji Lasów Państwowych? Prawdopodobnie dlatego, że znajduje się tutaj wiele w miarę płytkich zbiorników wodnych, zasobnych w ryby i z odpowiednimi warunkami do zamieszkania. Rybołowy budują gniazda na pojedynczych, wysokich drzewach (sosnach, świerkach) z w miarę płaską koroną, która umożliwia łatwy dolot.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart