Rusza przebudowa linii kolejowej Poznań Główny – Piła Główna

Na początku września rozpocznie się remont linii kolejowej nr 354 Poznań Główny – Piła Główna. W ramach inwestycji wymienione zostanie 129,8 km szyn kolejowych, co pozwoli na skrócenie czasu podróży o około 40 minut.

Wykonawcą prac budowlanych jest firma PORR Polska Construction S.A. Wartość kontraktu wynosi 596 550 000 zł brutto.
Zakończenie inwestycji zostało zaplanowane na 5 czerwca 2019 r. W czasie ostatnich konsultacji padła również deklaracja przebudowy pozostałych peronów (po za peronem 3). PLK zamierza realizować tę inwestycję w latach 2019-20.
– Skrócenie czasu przejazdu z pewnością zachęci wiele osób do przerzucenia się z samochodu na transport kolejowy. Ja sam też tak zrobię – powiedział po spotkaniu prezydent Piotr Głowski.

W zakresie prac wskazano m.in.
– dostosowanie parametrów linii do prędkości 120 km/h,
– budowę nowych normatywnych peronów o łącznej długości 9,5 km na stacjach i przystankach osobowych z – – dostosowaniem ich do obsługi osób niepełnosprawnych,
– sterowanie ruchem pociągów z Lokalnego Centrum Sterowania Poznań Główny,
– przebudowa 75 przejazdów kolejowych w tym 42 z samoczynną sygnalizacją przejazdową (SSP),
– przebudowa systemu zasilania na całym odcinku,
– budowa oświetlenia na 34 peronach,
– budowa oświetlenia na 42 przejazdach kolejowych,34 nowe perony zostaną wyposażone w automatyczny system zegarowy i zapowiedzi.

Najtrudniejszy czas dla pilan i mieszkańców północnej części województwa nastąpi pomiędzy 5 maja 2018, a 31 sierpnia 2018. Wówczas będzie realizowany jednoliniowy odcinek pomiędzy Piłą i Obornikami, pasażerowie będą zmuszeni do korzystania z komunikacji zastępczej. Komunikacja zastępcza będzie obowiązywała również w okresie pomiędzy 15 marca 2018 i 4 maja 2018. Wówczas będą przebudowywane stacje Wargowo i Oborniki. Na pozostałych etapach inwestycji będzie obowiązywał ruch jednotorowy dwukierunkowy.

Comments: 1

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart