Program Obchodów Powstania Listopadowego w Pile

Dnia 29 listopada, obchodzimy rocznicę wybuchu powstania listopadowego wywołanego przez adeptów szkoły podchorążych w Warszawie w 1830 roku. Uroczystości odbędą się także w Pile.

W tym dniu swoje święto obchodzą podchorążowie, szczególnie uroczyste obchody odbywają się w miejscowościach, w których są uczelnie wojskowe. Takim miastem przez ponad pół wieku była Piła. W latach 80 – tych przy Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej powstała Szkoła Podchorążych Rezerwy oraz Szkoła Chorążych Służby Czołgowo – Samochodowej, działało Naukowe Koło Podchorążych.

Dziś, w Pile nie ma uczelni wojskowej, ale wśród nas są jej absolwenci, którzy działają w Stowarzyszeniu Miłośników Munduru i przypominają mieszkańcom Piły o tradycji Dnia Podchorążego, o historii Polski, o powstańcach listopadowych. W powstaniu listopadowym po stronie polskiej udział wzięło około 150 tysięcy żołnierzy; Mało, kto jednak, mówi o bohaterskich kobietach, które wykazywały ogromnego ducha patriotycznego oraz skłonność do działania na rzecz narodu.

Polki wyróżniały się szczególnym patriotyzmem, skłonnością do poświęceń oraz waleczną postawą. Szlachcianki z dworków, kobiety ze wsi i z miast walczyły, pomagały i zajmowały się rannymi. W 188 rocznicę wybuchu powstania listopadowego, 29 listopada 2018 r o godz. 18.00 zapraszamy na Plac Zwycięstwa w Pile opowiemy o kilku niezwykłych kobietach okresu ostatnich 100 lat.
Stowarzyszenie Miłośników Munduru

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart