Posłowie zobaczą wystawę z Piły

Trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Z tej okazji w Sejmie RP została zaprezentowana wystawa „Strażnicy Planety”, której organizatorami są Sejmowa Komisja ds. Petycji oraz ENERIS. Bohaterami fotoreportażu są pracownicy służb komunalnych z całej Polski, w tym z Piły. Według najnowszych danych GUS w ubiegłym roku w Polsce zebrano 11,6 milionów ton odpadów komunalnych, z czego jedną czwartą stanowiły odpady segregowane.

Jednym z autorów nietypowego fotoreportażu jest Dariusz Mikołajczyk, prezes spółki Altvater Piła, która odpowiada za odbiór odpadów i utrzymanie porządku w mieście. Wykonane przez niego fotografie swoją premierę miały w marcu br. w pilskim InwestParku, po niej wystawa była prezentowana w Gorzowie Wlkp., Chrzanowie, Jaworznie oraz Lądku-Zdroju. Z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, fotoreportaż, uzupełniony o zdjęcia z innych miejscowości, został właśnie otwarty w Sejmie RP.

— Prezentowana wystawa pozwala nam zobaczyć to, od czego bardzo często odwracamy wzrok. Dzięki niej dowiadujemy się, jak w praktyce wygląda ochrona środowiska – ta ciężka, żmudna i  nigdy nie kończąca się praca „Strażników Planety”. Ponieważ zawsze staram się walczyć z  dyskryminacją na każdym polu, chciałbym, aby negatywnie nacechowane słowo „śmieciarz” zniknęło z naszego codziennego słownika bądź dotyczyło tylko tych, którzy faktycznie śmiecą i  brudzą. W żadnym wypadku nie powinno odnosić się do ludzi, którzy każdego dnia dbają o  porządek, o recykling i odzysk surowców – powiedział poseł Sławomir Piechota, Przewodniczący Sejmowej Komisji do Spraw Petycji.

Wszystkie fotografie łączy motyw przewodni – codzienna praca pracowników służ komunalnych. Dokumentują one codzienną pracę ładowaczy i kierowców śmieciarek, kierowców pługopiaskarek, a także pracowników sortowni, instalacji Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania oraz składowisk.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart