Ponad 2 mln złotych na nowoczesny sprzęt

Już niebawem w pilskim Szpitalu Specjalistycznym będą wykonywane zabiegi ablacji, pozwalające na leczenie niektórych zaburzeń rytmu serca opornych na leczenie zachowawcze jak np. migotanie przedsionków. Do tej pory na takie zabiegi, pacjenci kierowani byli do Bydgoszczy i Poznania. Teraz będą wykonywane one w pilskim szpitalu, ponieważ będzie tu utworzona Pracownia Elektrofizjologii, która funkcjonować będzie w ramach Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki. Sfinansowana ona będzie z dotacji celowej z budżetu państwa oraz środków własnych Powiatu i szpitala.

Jest to jedno z wielu działań obecnych władz Powiatu i dyrekcji szpitala, mających na celu zniwelowanie wieloletnich zaniedbań sprzętowych i inwestycyjnych w tej placówce. Tylko od 2015 roku władze Powiatu przekazały na rzecz szpitala w Pile niebagatelną kwotę ponad 3 mln zł. W ubiegłym roku utworzono tu nowoczesny Punkt Przyjęć Planowych, a niedawno udało się pozyskać kolejne 3 mln zł na cyfryzację systemu dokumentacji medycznej. Prócz Pracowni Elektrofizjologii, której koszt wyniesie 2 mln 300 tys. zł, planuje się także długo oczekiwaną przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (szacunkowa wartość zadania to ok. 7 mln zł), a w trakcie przygotowania jest wniosek na termomodernizację obiektu o wartości ponad 10 mln zł.

Utworzenie Pracowni Elektrofizjologii w ramach funkcjonującego Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki pozwoli na połączenie metod leczenia zachowawczego z interwencyjnym (zabiegowym) i stworzy możliwość kompleksowego leczenia pacjenta w jednym miejscu.

– Mówimy o prawie dwóch milionach złotych, które posłużą na utworzenie Pracowni, jakiej w Pile jeszcze nie było, i dzięki której pacjenci nie będą musieli wyjeżdżać na zabiegi do innych dużych ośrodków. Jak dobrze wiemy, Szpital Specjalistyczny w Pile pełni funkcję regionalną, rocznie leczą się tutaj setki tysięcy pacjentów, w tym również z zawałami. Potrzeba uruchomienia tak nowoczesnej Pracowni jest zatem ze wszech miar uzasadniona. W tym miejscu serdecznie dziękuję panu posłowi Grzegorzowi Piechowiakowi za wskazanie drogi, która pomogła w uzyskaniu dotacji. To była bardzo wymierna pomoc – powiedział podczas konferencji prasowej Eligiusz Komarowski, starosta pilski. I dodał: – Najważniejszy element – dofinansowanie – już mamy. Pozostałe koszty są znacznie niższe i z pewnością uda nam się je ponieść. Możemy być o to spokojni.

– Podstawą jest poczucie bezpieczeństwa, a to nowa Pracownia z pewnością wzmocni. Wniosek o dotacje został bardzo dobrze napisany, odpowiednio uzasadniony, zaangażowało się w akcję wiele medycznych autorytetów i dzięki temu dziś możemy cieszyć się z takiego rozwiązania. Jestem pewien, że zakupiony sprzęt będzie bardzo przydatny pilskiemu szpitalowi – powiedział Grzegorz Piechowiak, poseł na Sejm RP.

Głos zabrał również Rafał Szuca, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile: – Na sporządzenie wniosku poświęciliśmy dużo pracy. Jak widać, opłaciło się. Teraz będzie można w naszych progach domknąć cały cykl leczenia kardiologii. Projekt jest dopięty, można więc powiedzieć, że przystępujemy do jego realizacji.

O medycznych zaletach Pracowni przekonywał obecnych dr Krzysztof Karpiński, ordynator Oddziału Kardiologicznego: – Leczenie hemodynamiczne prowadzimy od 15 lat, teraz zajmiemy się czymś zupełnie nowym. W skrócie chodzi o nowoczesne leczenie zaburzeń rytmu serca. Z satysfakcją stwierdzam, że będzie to technologia godna XXI wieku. Dzięki niej nawet w 70-80 % przypadków będzie można raz na zawsze usunąć zaburzenia rytmu serca i to zupełnie nieinwazyjnie. Uruchomienie pracowni powinno nam zająć około dwa miesiące.

– Zdaję sobie sprawę, jakie oczekiwania mają pacjenci Oddziału Kardiologicznego, ponieważ też zdarzało mi się z niego korzystać. Jestem pewien, że Pracownia doskonale zda swój egzamin. Dodatkowo, pośrednio wsparty zostanie Oddział Neurologii, bo będzie można uniknąć wielu udarów. W pilski Szpital Specjalistyczny trzeba inwestować i my chcemy to robić dalej. Z pewnością na tym nie poprzestaniemy – zakończył Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Koszt całkowity zadania: 2 316 300 zł
Wkład własny Powiatu Pilskiego do zadania: 463 260 zł
Otrzymana kwota dofinansowania: 1 853 040 zł

W ramach całej kwoty zakupiony zostanie sprzęt:
Kardioangiograf – za około 1 mln 400 tys. zł oraz wyposażenie dodatkowe: monitory, stół, system monitorowania funkcji życiowych,
Część środków – 15 tys. zł zostanie przeznaczona na montaż urządzenia i uruchomienie oraz na jego odbiór sanitarny, techniczny i radiacyjny. Konieczne będzie również przeszkolenie pracowników.
Znaczną kwotę pochłonie przystosowanie pomieszczeń – 246 tys. zł, wykonanie osłon – 120 tys. zł, jak również adaptacja części instalacyjnej (418 tys 200 zł). Dodatkowo na prace budowlane przeznaczy się ponad 700 tys. zł, a na sporządzenie dokumentacji kolejne 50 tys. zł.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart