Connect with us



Na sygnale

Policja zatrzymała poszukiwacza złomu

Published

on

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie zatrzymali 33-letniego mieszkańca Złotowa, który poszukiwał zabytków bez wymaganego ustawą zezwolenia. W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania “samozwańczego archeologa” zabezpieczono wiele cennych numizmatów, łusek różnego kalibru oraz innych metalowych elementów i przedmiotów pochodzących z różnych okresów. Za przywłaszczenie zabytków archeologicznych  grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci służby kryminalnej złotowskiej ustalili, że na terenie powiatu złotowskiego może dochodzić do przestępstw przeciwko dobrom kultury. Informacje, które docierały do funkcjonariuszy i ich szczegółowa analiza pozwoliły potwierdzić, te przypuszczenia. Śledczy skrupulatnie sprawdzając, każdy sygnał zawężali grono podejrzanych o ten proceder.

Dalsze czynności pozwoliły policjantom Wydziału Kryminalnego złotowskiej jednostki zgromadzić materiał dowodowy, który jednoznacznie wskazywał, że za takim zachowaniem może stać 33-letni mieszkaniec Złotowa.

Kilka dni temu  funkcjonariusze wkroczyli do mieszkania wytypowanego mężczyzny. Ustalenia policjantów potwierdziły się w trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych należących do złotowianina funkcjonariusze ujawnili 197 cennych numizmatów, 77 łusek różnego kalibru oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z różnych okresów stanowiących m. in. elementy wyposażenia wojskowego. Jak ustalili policjanci 33-latek wydobywał zabytki archeologiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu od maja 2018 roku.

Advertisement

Podejrzany usłyszał zarzut przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. O dalszym losie ,,pseudo archeologa” zadecyduje sąd.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Tomek

    23 lutego, 2019 at 6:54 am

    A to bandzior, znalazł i przywłaszczył sobie dwie łyżeczki od herbaty ????????????

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

“Ciemna strona” policyjnych szkoleń w Pile

Published

on

By

fot. SP Piła

W ostatnich dniach w Szkole Policji w Pile odbyły się dwa kursy, które rzuciły światło na tę często pomijaną, ale niezwykle istotną stronę szkoleń policyjnych. Choć “ciemna strona” może wydawać się tajemnicza i groźna, to właśnie na niej policjanci uczą się radzić sobie w najbardziej wymagających sytuacjach, co w konsekwencji przekłada się na ich profesjonalizm i skuteczność w służbie społeczeństwu.

Pierwszy z kursów skoncentrował się na technikach kryminalistycznych, a uczestnicy mieli okazję doskonalić umiejętności w trudnych warunkach. Zajęcia realizowane były w porze nocnej, co dodatkowo podkreślało realistyczność sytuacji, jakie mogą napotkać funkcjonariusze podczas prowadzenia czynności w terenie. Ćwiczenia obejmowały ujawnianie i zabezpieczanie śladów na miejscu zdarzenia, co jest kluczowym elementem pracy każdego technika. Opanowanie tych umiejętności w warunkach ograniczonej widoczności może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności postępowań przygotowawczych.

Drugie szkolenie dotyczyło udzielania pierwszej pomocy, również – jak się okazało – w niecodziennych warunkach. Podczas egzaminu praktycznego, który odbył się w momencie, gdy zgasło światło, słuchacze zostali postawieni w nowych, nieprzewidzianych warunkach. Musieli szybko i skutecznie zareagować, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, aby udzielić pomocy poszkodowanym. To doświadczenie nie tylko sprawdziło ich przygotowanie do działań w sytuacjach awaryjnych, ale także nauczyło elastycznego myślenia i szybkiego reagowania w dynamicznych warunkach.

Advertisement

„Ciemna strona” szkoleń policyjnych, czyli nauka działania w nocy, to nie tylko testowanie umiejętności technicznych i taktycznych, ale także rozwijanie odporności psychicznej i umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków. Dzięki takiemu podejściu funkcjonariusze są lepiej przygotowani do radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami, jakie mogą napotkać w rzeczywistej służbie. Ostatecznie, to pozytywne doświadczenia z kursów mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa społecznego i skuteczności interwencji policyjnych.

Continue Reading

Na sygnale

Policyjna strzelanina w Wągrowcu

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Policjanci z Wągrowca postrzelili w nogę mężczyznę w czasie wtorkowej interwencji związanej z kradzieżą rozbójniczą – poinformowała policja. Ranny trafił do miejscowego szpitala.

Oficer prasowy wągrowieckiej policji asp. Dominik Zielińsk poinformował, że we wtorek po godz. 21.00 funkcjonariusze otrzymali informację o kradzieży rozbójniczej, do której doszło na terenie jednego z marketów. Policjanci, którzy udali się na miejsce zdarzenia nie zastali sprawcy, ale podczas patrolowania okolicy natknęli się na mężczyznę odpowiadającego opisowi poszukiwanego.

 

– Podczas próby wylegitymowania mężczyzny doszło sytuacji, w wyniku której policjanci użyli wobec tego mężczyzny broni palnej – powiedział Zieliński.

 

Advertisement

Dodał, że mężczyzna został raniony w nogę. Interweniujący funkcjonariusze udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej, a ranny trafił do wągrowieckiego szpitala. Policjant przekazał, że postrzelony jest mieszkańcem gminy Wągrowiec.

 

Tłumacząc się dobrem postępowania wyjaśniającego przebieg policyjnej interwencji Zieliński odmówił odpowiedzi na pytanie, czy postrzelony mężczyzna był uzbrojony lub czy był trzeźwy. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement