Connect with us



Ludzie

Pierwsze szkolenie terytorialsów w Dolaszewie

Published

on

Dolaszewo, to miejscowość na mapie Wielkopolski, gdzie powstanie kolejny batalion 12.WBOT. Walory tego terenu wypróbowali żołnierze OT z Leszna. Jedno jest pewne- za nimi pracowity weekend. Pierwszy raz właśnie w powiecie pilskim terytorialsi doskonalili swoje umiejętności z zakresu taktyki i strzelectwa.

Warunki szkolenia tego weekendu nie były zbyt łaskawe dla żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi 125.blp z Leszna. Mimo 30-stopniowego upału, który dawał się we znaki nawet tym najtwardszym żołnierzom, nikt nie pozwolił sobie na żadną chwilę słabości. Wszyscy dążyli do wykonania postawionych przez dowódcę zadań. Było ich sporo, bo między innymi uczestnicy szkolenia rotacyjnego w Dolaszewie realizowali zajęcia z taktyki, szkolenia strzeleckiego a także musieli zdać egzamin z wychowania fizycznego. Zajęcia prowadzone były na terenie nadleśnictwa Zdrojowa Góra w powiecie pilskim, w miejscowości Dolaszewo, gdzie w przyszłości ma powstać kolejny batalion zasilający strukturę 12.WBOT.

W szkoleniu brali udział terytorialsi pochodzący z powiatu pilskiego, chodzieskiego, złotowskiego i czarnkowsko – trzcianeckiego. Choć Leszno i Piłę dzieli niemal 180km, to żołnierze leszczyńskiego batalionu w razie konieczności, stawią się w odpowiednim miejscu, by nieść pomoc lokalnej społeczności. Hasło terytorialsa brzmi przecież: „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Weekendowe (20-21.07.2019r.) szkolenie rotacyjne okazało się dla żołnierzy kolejną okazją do zgrywania się w drużynach oraz doskonalenia nabytych wcześniej umiejętności.

Dowódca 125.blp w Lesznie- ppłk. Dariusz Wyrzykowski jest bardzo zadowolony z przebiegu ćwiczeń rotacyjnych w Dolaszewie: moi żołnierze stanęli na wysokości zadania. Choć warunki, w jakich odbywali szkolenie, nie oszczędzały ich, z dumą obserwowałem motywację i skupienie ćwiczących na osiągnięciu celu. Bardzo cieszy mnie ich chęć działania oraz fakt, że co raz lepiej zgrywają się na tle drużynowym. Trzeba pamiętać, że drużyna jest tak dobra, jak jej najsłabsze ogniwo. Tutaj nie ma miejsca na indywidualności. Siła i potencjał tkwi w zespole. To był zdecydowanie udany weekend szkoleniowy. Po rozmowach z moimi żołnierzami, jestem pewien, że takie ćwiczenia są potrzebne, bo m.in. podnoszą morale i dodają skrzydeł wielu naszym żołnierzom.

Advertisement

Warto podkreślić, że szkolenia wojsk OT coraz częściej prowadzone w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tego typu ćwiczeń jest poprawa świadomości społeczeństwa i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy miejskiej przez żołnierzy. Jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowywane są do działania w regionie, w którym funkcjonują, stąd tak duży nacisk na lokalny wymiar ćwiczeń formacji. Zakres szkolenia, które w ostatni weekend ćwiczył leszczyński batalion, ściśle wpisuje się w charakter działania WOT.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pychota! Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego

Published

on

By

fotr. Krzysztof Dęga

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Pilskiego zgłosiły się do Turnieju Kulinarnego pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Od rana panie z KGW starannie przygotowywały swoje stoiska. To jeszcze kwiatuszek, a to dodatkowa serwetka. Punktualnie o godz. 11.00 w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile rozpoczął turniej kulinarny. I to nie byle jaki. Łączna suma nagród to 30.000 złotych!

Panie przygotowały zimną przekąskę oraz deser. Wśród przekąsek królowały ryby, a wśród deserów sernik.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Oceniała nie tylko smak i wygląd potraw, ale także aranżację miejsca.

Advertisement

Krótka relacja video na naszym kanale na Youtube.

 

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Piękne Marzanny z Łobżenicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Już po raz 4. na Bulwarach 700-lecia w Łobżenicy odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą Marzannę. I choć słomiane panny nie trafiły do wody, to jednak były podziwiane.

– To już kolejny konkurs na Marzannę i kolejna deszczowa pogoda – śmieje się Iwona Matejczyk-Obremska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy.

Na bulwarze zaprezentowano aż 24 Marzanny. Większość została wykonanych ze słomy, choć zdarzały się także Marzanny wykonane z papieru.

– Ważne, by było ekologicznie – śmieje się dyrektorka GCK w Łobżenicy.

Relacja video na naszym profilu na FACEBOOKU.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement