Parada zabytkowych parowozów w Białośliwiu

W sobotę, 30 czerwca w Białośliwiu pojawiły się tłumy mieszkańców z całego powiatu, by podziwiać zabytkowe parowozy, drezyny i wiele innych unikatowych pojazdów szynowych. Wszystkie budziły podziw. 8 Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych zaczął się w piątek, a skończy w niedzielę.

Wydarzenie to organizowane przez „Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa” zawsze budzi ogromne emocje. Pokaz niewielkich, zabytkowych pojazdów wąskotorowych przyciąga mieszkańców nie tylko Białośliwia, ale wielu okolicznych gmin, w tym Piły. W sobotę było nie inaczej. Parada parowozów oraz wielu innych niewielkich pojazdów szynowych zaczęła się o godzinie 13. A do Białośliwia zjechały prawdziwe cuda, nawet drezyna z Węgier…
Zanim jednak parowozy ruszyły na tory dokonano oficjalnego otwarcia 8 Zlotu Miłośników Kolejek Wąskotorowych. Na ten moment licznie pojawili się przedstawiciele władz Powiatu Pilskiego, który jest właścicielem kolejki wąskotorowej w Białośliwiu, unikatowej w skali Europy.

– Kolejka wąskotorowa jest naszym dobrem i ogromną atrakcją turystyczną. Dzisiaj mamy okazję podziwiać wiele zabytkowych i unikatowych pojazdów. To wyjątkowe wydarzenie, które wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez w powiecie pilskim. Życzę wspaniałych wrażeń – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
I po chwili pierwsze ciuchcie wyjechały na wąziutkie szyny. Z kominów poszedł dym, spod kół buchnęła para…
Po paradzie kolejka ruszyła w malowniczą trasę do Kocika. Całe 9 km. Wagoniki były pełne. A po powrocie na peronie czekał już kolejny tłum…

– Rocznie z przejazdów kolejką korzysta około 10 tysięcy osób. Takie wydarzenie jak dzisiejsze to dla naszej gminy prawdziwe święto i doskonała promocja naszej gminy – przyznał wójt Krzysztof Rutkowski.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart