OSP Grabówno ma już 90 lat

Przed salą wiejską w Grabównie odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 90 lat istnienia OSP w Grabównie. Gratulacje strażakom i mieszkańcom, którzy na druhów z OSP zawsze mogą liczyć, złożył Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

– 90 lat istnienia to długa historia zarówno działań ratowniczych, jak i ludzi w nie zaangażowanych. To także historia lokalnej społeczności, dla której jednostka jest gwarantem bezpieczeństwa, jak również ostoją tradycji. Życzę Wam samych szczęśliwych powrotów do domu i składam serdeczne gratulacje z okazji tego pięknego jubileuszu – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Życzenia byłym i obecnym druhom z OSP złożyła również wójt gminy Małgorzata Włodarczyk. W imieniu Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, z którą na co dzień współpracuje jednostka, gratulacje przekazał zastępca komendanta kpt. Paweł Kamiński, podkreślając jednocześnie wysoki poziom wyszkolenia członków OSP Grabówno.

Uroczystość miała piękną oprawę. Najpierw strażacy uczestniczyli w mszy świętej, potem przed salą wiejską odbył się uroczysty apel. Towarzyszył mu okolicznościowy piknik.

OSP GRABÓWNO
Jednostka swoim obszarem działania obejmuje gminę Miasteczko Krajeńskie i okoliczne. Istnieje od 1929 roku. W 1984 roku jednostce nadany został sztandar ufundowany przez mieszkańców Grabówna. Jednostka liczy 35 członków, w tym 2 członków honorowych oraz 2 kobiety. Jednostka zaliczana jest do typu „S”. Posiada jeden wóz strażacki.

OSP Grabówno jest właścicielem zabytkowego konnego wozu strażackiego. Potocznie zwanym „sikawka” (tak nazywano pompy tłokowe). Pojazd jest wyposażony w pompę tłokową oraz dzwon, który pełnił funkcję dzisiejszej syreny strażackiej. Wóz ten służył w jednostce od roku 1929 do roku 1968.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart