Connect with us

Ludzie

Morsy z wizytą w Szwecji

Published

on

Morsy z Pilskiego Klubu Morsów EUFORIA kąpali się  w Szwecji. Relację dla nas przygotował Jan Balcerzak.

JAK ZDOBYLIŚMY SZWECJĘ… …oczywiście nie tak dokładnie, ale ośmieleni wyjazdami na zimne kąpiele do Mielna, Świnoujścia, Drawska czy Lubasza morsy z Pilskiego Klubu Morsów EUFORIA postanowiły skorzystać z zaproszenia Gdyńskich Morsów i w dniach 24 – 26 marca br wybrały się na rejs promem do Szwecji.
Dwie noce na statku w bardzo, bardzo przytulnych kajutach, żeby nie powiedzieć małych; dwie szalone dyskoteki a w samej Szwecji autokarowa wycieczka z Karlskrony przez most na Olandię i potem do Kalmaru.
Na Olandię przejechaliśmy najdłuższym mostem w Szwecji (6072 m), który w najwyższym punkcie wznosi się nad lustro wody aż na 36 metrów co umożliwia przepływanie pod nim statków. Mieliśmy także krótki spacer po nadmorskich terenach chronionych, niekiedy używanych przez szwedzką armię do ćwiczeń.


Najważniejszym jednak akcentem wyprawy „Zimowe szlaki Szwecji” była oczywiście kąpiel w wodach Bałtyku, gdzieś w zacisznej zatoczce. Gdy z 14 autokarów zaczęły się wysypywać tłumy morsów z całej Polski ze swymi flagami klubowymi – a było nas blisko 700 osób – z przebraniami (niektórzy), przy wtórze muzyki , robiło to wrażenie. Potem tradycyjna rozgrzewka i wspólne wejście do wody – ratownicy pilnowali byśmy nie zechcieli „rzucić się przez morze” – a my nic, tylko radośnie jak dzieci pluskaliśmy się i pluskali.
Niestety – program rzecz święta i trzeba było wyjść z wody, przebrać się, napić gorącej kawy czy herbaty zapewnionej przez organizatorów i w dalszą drogę. W tym momencie zaczął niestety padać deszcz i siąpiło nieco jeszcze podczas przechadzki po Kalmarze, uroczym mieście z ładną starówką. Zwłaszcza stary rynek z XVII-wieczną katedrą i uroczymi domami z tego samego okresu – dawną strażą pożarną, ratuszem i siedzibą lekarza.
Jeszcze tylko drobne zakupy i podjechaliśmy na kilka chwil do zamku, który jest związany z Polską co najmniej przez dwie osoby – pierwsza to książę pomorski Bogusław z dynastii Gryfitów z Darłowa, który po objęciu tronu szwedzkiego stał się królem Erykiem XIII. Nota bene doczesne szczątki Bogusława – Eryka spoczywają w Darłowie.
Druga to Katarzyna Jagiellonka, najmłodsza córka Zygmunta I Starego i Bony, żona króla szwedzkiego Jana III, z którym miała syna, Zygmunta, znanego w naszej historii jako Zygmunt III Waza. Katarzyna zarządziła przebudowę zamku w stylu jej bliskim, renesansowym i takie oblicze ma obecnie zamek w Kalmarze – niestety z wyposażenia nie zachowało się nic, ale zamek na wyspie, otoczony szańcami prezentuje się wspaniale a stojące na wałach XVII-wieczne armaty są wdzięcznym miejscem dla pamiątkowych fotografii.


Powrót na prom, kolacja, wieczór fotografii i filmów z pobytu a potem dyskoteka do białego rana (no, nie tak dokładnie…) dopełniła pełnego wrażeń wyjazdu. A za rok chyba powtórka, może będzie nas więcej bo teraz pojechało na 15 członków klubu i 5 sympatyków. Powiem szczerze – warto było!

Jan Balcerzak

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement