Miłośnicy kolejek wąskotorowych spotkali się w Białośliwiu

Już po raz siódmy w Białośliwiu odbył się Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych. Jego organizatorami byli: Powiat Pilski, Gmina Białośliwie i Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu, a patronat honorowy sprawował Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Zlot co roku przyciąga wielu pasjonatów kolejek wąskotorowych z kraju i zagranicy. Tak też było i tym razem. Najzagorzalsi pasjonaci wąskotorówek mogli już w piątek obserwować rozładunek taboru na białośliwskiej stacji. W sobotę natomiast odbyła się parada pojazdów szynowych, która przyciągnęła rzesze pasjonatów i mieszkańców powiatu pilskiego.

– Kolejka jest jedną z atrakcji naszego powiatu, i w tym miejscu należą się wielkie słowa uznania dla członków Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa, za to co dla niej robią. Z wielkim sercem i zaangażowaniem dbają o tabor, a także doskonale promują powiat pilski w kraju i zagranicą. Ta kolejka żyje właśnie dzięki takim ludziom jak oni – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

– Bardzo się cieszę, że każdy kolejny Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych w Białośliwiu przyciąga tak wielu widzów. Jest to impreza, która na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń organizowanych w powiecie pilskim – dodaje wicestarosta Stefan Piechocki.

Na torach pojawiły się m.in. drezyna drogowo-szynowa z Ostrowa Wielkopolskiego, lokomotywa spalinowa DL6 z 1958 roku, pracująca kiedyś w kopalni torfu, a nawet rower szynowy. Zachwyt wzbudziła lokomotywa Gls30, odbudowana kilka lat temu w wersji lux w pilskim Interloku. Tabor Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa reprezentowały WLS-ki Ld1-1 i Ld1-3 oraz rumuńska lokomotywa Lyd2-56 Maybach. W Białośliwiu gościły też parowozy Borsig z poznańskiej kolejki parkowej Maltanka (rocznik 1925) oraz Px 38-805 (rocznik 1936).
Przez dwa dni zlotu mieszkańcy mogli podróżować kolejką, Gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiu organizował zajęcia animacyjne dla dzieci, a osoby starsze mogły bawić się na dyskotece pod chmurką.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart