Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019

W poniedziałkowy poranek 3 września na ulicach Piły można było spotkać odświętnie ubranych młodych ludzi, którzy spieszyli się do swoich szkół, żeby spotkać po wakacjach kolegów i koleżanki a także rozpocząć nowy etap szkolnej kariery. Blisko 200 z nich – reprezentantów wszystkich szkół – witało nowy rok szkolny na uroczystej inauguracji roku szkolnego 2018/2019 z udziałem Prezydenta Piotra Głowskiego.

– Uważam, że ten czas to kumulacja tego, co przeżywaliście w wakacje – przekonywał uczniów Prezydent – Możecie się uczyć, poznawać świat, który daje Wam możliwość pełnego życia, nie zawsze w historii tak było – mówił, nawiązując do trudnych wojennych doświadczeń Polski, którym poświęcono pierwszą część uroczystości.

W pilskich szkołach publicznych naukę rozpoczyna dziś dokładnie 6359 uczniów, z których 692 debiutuje w tej roli. 720 uczniów otworzy kolejny etap edukacji w przywróconej klasie ósmej, a 699 – w klasie trzeciej gimnazjalnej – to ostatni rocznik gimnazjalistów. Gminne przedszkola zapewnią w tym roku opiekę 2082 podopiecznych.

Największe zmiany po wakacjach zauważą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Kujawskiej, która po termomodernizacji, na którą przeznaczono 1.900.000 zł, zyskała całkowicie nową elewację, oraz uczęszczający do Szkoły Podstawowej nr 6 (osiedle Górne), gdzie kończy się budowa nowej hali i zmienia się otoczenie kosztem blisko 10.000.000 zł. Na nową halę mogą już wyczekiwać nauczyciele i podopieczni Szkoły Podstawowej nr 7 – jest już złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Różnego rodzaju inwestycje są prowadzone w wielu innych placówkach.

Ogółem w pilską oświatę w ciągu ostatnich ośmiu lat zainwestowano blisko 28.000.000 zł, z których największe kwoty przeznaczono w budowę nowych hal sportowych (SP5, SP6) i nowych boisk (SP11, SP5, SP7). Więcej niż trzecią część wszystkich nakładów przeznaczono na ważne remonty i przebudowy budynków i urządzeń sportowych.

– Wydajemy na oświatę dwukrotnie więcej niż wynosi rządowa subwencja oświatowa – mówił Prezydent Głowski – Łatwo sobie wyobrazić, jak mogłyby wyglądać szkoły i pensje nauczycieli, gdyby subwencja była dwukrotnie większa.
Prezydent zakończył uroczystość słowami podziękowania za zaangażowanie dla nauczycieli i dyrektorów.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart