Jubilaci w Brukseli

Wizytą studyjną w Brukseli zakończyły się obchody jubileuszu 25-lecia istnienia Izby Gospodarczej Wielkopolski Północnej. Na zaproszenie europosła Adama Szejnfelda przedsiębiorcy mieli okazję zapoznać się z działalnością instytucji Unii Europejskiej – Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. W Brukseli spotkali się m.in. z Komisarz Elżbietą Bieńkowską oraz z byłym komisarzem, europosłem Januszem Lewandowskim.

– Jestem niezwykle zaszczycony, iż mogę powitać Państwa w stolicy Zjednoczonej Europy w roku, w którym Izba obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. To ostatnie ćwierćwiecze było niezwykle dynamicznym okresem, obfitującym w wiele wyzwań dla przedsiębiorców, na czele z budową gospodarki wolnorynkowej w naszym kraju oraz akcesją Polski do Unii Europejskiej. W moim przekonaniu rola organizacji gospodarczych w tych procesach jest nie do przecenienia. Przekazując na Państwa ręce gratulacje oraz wyrazy uznania, życzę Państwu dalszych sukcesów – podkreślił podczas spotkania eurodeputowany z Wielkopolski, który ma związek z Izbą niemalże od początku jej istnienia.

W ramach wizyty goście posła Adama Szejnfelda uczestniczyli w wielu spotkaniach, konferencjach i rozmowach, m. in. z posłem Januszem Lewandowskim, obecnie przewodniczącym delegacji PO-PSL w Parlamencie Europejskim, a wczesniej Komisarzem ds. Budżetu UE. Wydarzeniem szczególnym, w którym mieli przyjemność brać udział Wielkopolanie, było spotkanie z Elżbietą Bieńkowską, Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP.

Oczywiście członkowie Izby zapoznali się z zasadami działalności PE oraz jego Komisji, brali tez udział w posiedzeniu tzw. malej sesji plenarnej Parlamentu europejskiego w Brukseli („duże sesje” odbywają się w Strasburgu).

W czasie spotkań i rozmów podejmowano sprawy związane nie tylko z funkcjonowaniem Unii Europejskiej i jej instytucji, w szczególności Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, ale także dotyczące Brukseli, Belgii oraz szerzej, całej Europy. Jednym z palących tematów, będących przedmiotem wielu rozmów. Nie obyło się także bez rozmowy na temat wykorzystania funduszy unijnych z obecnej perspektywy finansowej. Pytano też jakie są perspektywy na przyszły budżet oraz alokację środków finansowych dla naszego kraju, w tym dla przedsiębiorców, po roku 2020.

 

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart