Tak wyglądała akcja ratownicza po wypadku ciężarówki w Pile

Znamy już więcej informacji na temat wczorajszego wypadku ciężarówki na moście w Pile. Tuż przed godziną 12.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, wpłynęło zgłoszenie o wypadku na obwodnicy Piły z udziałem samochodu ciężarowego, który spadł z mostu do rzeki Gwda. Na miejsce zdarzenia w pierwszym rzucie zadysponowane zostały cztery jednostki straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego Państwowej Straży Pożarnej z Piły oraz pogotowie ratunkowe.

Na miejscu zdarzenia stwierdzono że samochód ciężarowy służący do przewozu drewna przebił barierki na moście i spadł z wysokości ok 7 metrów do rzeki. Kabina pojazdu w całości znajdowała się pod wodą. Po dokonaniu rozpoznania okazało się że kierowca znajduje się w kabinie.

Przed przybyciem pierwszej jednostki straży działanie ratownicze podjęli policjanci, którzy próbowali z dachu pojazdu ewakuować kierowcę ciężarówki. Niestety próby te zakończyły się niepowodzeniem. Działania zastępów straży pożarnej w pierwszej fazie prowadzone były przez nurków, którzy rozpoczęli próbę dotarcia do zakleszczonego wewnątrz kabiny nieprzytomnego kierowcy. Ze względu na deformację karoserii pojazdu ewakuacja mężczyzny możliwa była dopiero po użyciu narzędzi hydraulicznych. Poszkodowany po wydobyciu został przetransportowany na brzeg i przekazany zespołowi karetki pogotowia ratunkowego. Lekarz po przeprowadzonym badaniu stwierdził zgon mężczyzny.

Na miejscu zdarzenia utworzony został sztab z KP PSP Piła pod kierownictwem Komendanta Powiatowego PSP w Pile – bryg. Rafała Mrowińskiego. Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna z KW PSP w Poznaniu.

Dalsze działania prowadzone w miejscu zdarzenia polegały na wydobyciu samochodu ciężarowego z rzeki Gwda przy wykorzystaniu pojazdu ciężkiego ratownictwa technicznego z Poznania. Ciężarówka i przyczepa wydobyta została na brzeg i zabrana została przez pomoc drogową. W miejscu wydobycia ciężarówki, w którym doszło do wycieku substancji ropopochodnej dokonano sorpcji.

W trakcie działań ratowniczych na rzece Gwda ze względu na pojawiającą się plamę ropopochodną sprawiona została zapora sorpcyjna. W działaniach zabezpieczających wykorzystana została łódź ratownicza zwodowana na rzece Gwda. W końcowym etapie działań ratowniczych teren wypadku oświetlony został przez dwa pojazdy ratownicze z KP PSP Piła. Na miejscu zdarzenia zorganizowany został regeneracyjny posiłek dla ratowników.

W działaniach ratowniczych trwających ponad 11 godzin udział brało 17 zastępów straży pożarnej w tym dwie Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Piły i Poznania, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z Poznania, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, Prokurator oraz inne służby i instytucje wspomagające.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart