Jak będziemy obchodzili 11 Listopada?

W naszym mieście 11 Listopada obchodzony będzie nadzwyczaj uroczyście. Oto skrót po uroczystościach.

Obchody w Pile rozpoczną się już w piątek, 9 listopada. O godz. 11.00 odbędzie się Gra Miejska  „Śladami ruchu niepodległościowego w Pile”. Gra skierowana jest do młodzieży, grup niezorganizowanych, a także mieszkańców miasta i regionu, którzy kochają historię. Gra będzie wiodła szlakiem ciekawych miejsc historycznych i architektonicznych w Pile. Uczestnicy poznają również osoby, które odcisnęły ślad w historii miasta.

Sobota: 10 listopada
W sobotę, 10 listopada o godz. 9.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile odbędą się rodzinne warsztaty robienia kotylionów, flag i rozetek.

W sobotę między 12.00 a 14.00 w Motylewie odbędzie się 22. Piknik Marciński. Będzie wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku, kawa i oczywiście rogale marcińskie.

A o godz. 17.00, również 10 listopada, kolejne ważne wydarzenie. Tym razem w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych przy Okrzei w Pile odbędzie się wielki Koncert Muzyki Polskiej w wykonaniu znakomitego Wyrzyskiego Chóru Męskiego i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Organizatorzy dla wszystkich zapewniają śpiewniki. A po koncercie, coś dla ciała,  rogale świętomarcińskie dla każdego! Warto przyjść, posłuchać i razem pośpiewać. Tym bardziej że Wyrzyski Chór Męski należy do najlepszych zespołów amatorskich w kraju. Rozpoczął działalność w 1999 roku, przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku z inicjatywy dyrygenta Piotra Jańczaka, absolwenta i pracownika naukowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który do dziś dyryguje chórem. Zespół szybko zaczął odnosić krajowe i międzynarodowe sukcesy. Ma na koncie ponad 65 nagród zdobytych w różnych konkursach i przeglądach w kraju i za granicą. Składa się z 30 wokalistów.

Niedziela: 11 listopada

W niedzielę na stadionie przy ulicy Okrzei odbędzie się Bieg Niepodległości, który ruszy tuż po godzinie 12.00. Wcześniej organizatorzy przewidują wspólnie odśpiewanie hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Bieg odbędzie się na dystansie 6,5 km,. Godzinę wcześniej, o  godz. 11.00. ruszy z kolei chód kijkarzy na dystansie 3 km, a po biegu głównym rozegrany zostanie bieg dzieci na dystansie 400 metrów. Dla wszystkich, zarówno zawodników, jak i kibiców będzie ciepły posiłek i rogale świętomarcińskie.

O godz. 15.00 w kościele pw. Św. Rodziny w Pile odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej przemarsz na pl. Zwycięstwa. O godz. 16.15 pod rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart