Izba Pamięci o pilskim wojsku otwarta!

Pilscy członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojska Polskiego RP w końcu doczekali się Izby Pamięci. Urządzono ją w jednym z pomieszczeń należących do Starostwa Powiatowego w Pile, gdzie mieści się też Poczta Polska, przy al. Wojska Polskiego. W piątek miało miejsce jej oficjalne otwarcie.

– Niech to miejsce służy dobrze idei, dla której zostało stworzone. Cieszę się, że mogłem przyczynić się choć w części do ocalenia bogatej historii wojskowej Piły. Zresztą sam składałem przysięgę wojskową na pilskim lotnisku i dlatego mam tak ogromny sentyment do pilskiego wojska – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Z kolei Zygmunt Jedliński, prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP i członek Zarządu Głównego wyznał:

– Nie chcieliśmy, aby ślad po jednostkach wojskowych uległ zapomnieniu. Stąd też szukaliśmy pomieszczenia, w którym moglibyśmy wyeksponować i pokazać mieszkańcom Piły nie tylko pamiątki po wojsku, które stacjonowało w Pile, ale również te, które znajdowały się w dawnej Sali Tradycji Garnizonu Pilskiego przy ul. Kossaka.

Do niedawna ciekawe pamiątki i eksponaty leżały w piwnicach. Ppłk. Józef Kaniecki., wiceprezes ZRZŻWP, kustosz byłej Sali Tradycji robił jednak wszystko, by znowu znalazły właściwe miejsce.

Izbą Pamięci będą opiekować się byli żołnierze zawodowi, którzy doskonale znają wojskową historię Piły i okolic. Izba może być też dobrym miejscem nauki historii zarówno dla uczniów pilskich szkół, jak i studentów.

Członkowie stowarzyszenia dziękowali za pomoc nie tylko staroście, ale również Janowi Janczewskiemu, starszemu Cechu Rzemiosł Różnych w Pile oraz wszystkim, którzy wspierają działalność stowarzyszenia, a szczególne podziękowania gen. pilot Zenon Kułaga skierował pod adresem Henryka Stokłosy.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart