Connect with us



Sport

III Rajd Graniczny Nordic Walking w Jeziorkach

Published

on

23 września 2017 roku w Jeziorkach spotkały się dzieci, młodzież i dorośli na III Rajdzie Granicznym Nordic Walking. Intencją organizatorów – Stowarzyszenia „Jeziorki Aktywna Wieś”, Rady Sołeckej wsi Jeziorki oraz Koła Gospodyń Wiejskich – jest, jak co roku, przybliżenie najnowszej historii regionu, integracja z osobami niepełnosprawnymi i aktywizacja ruchowa na świeżym powietrzu. Po raz pierwszy wydarzenie to objął swoim Honorowym Patronatem Starosta Pilski – pan Eligiusz Komarowski.

Tuż po godzinie 9:00 zaczęli przyjeżdżać pierwsi uczestnicy Rajdu, w tym przedstawiciele pilskich kół Polskiego Związku Niewidomych i Polskiego Związku Głuchych. Podziękowania należą się w tym miejscu Urzędowi Miasta Piły za bezpłatne udostępnienie niskopodwoziowego autobusu, który dowiózł grupy osób niepełnosprawnych i wolontariuszy do Jeziorek oraz z powrotem po zakończeniu Rajdu. Stawili się licznie uczniowie gminnych kaczorskich szkół, w tym wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych w Rzadkowe, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzadkowie, Morzewie i Falmierowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, mieszkańcy gminy oraz powiatu pilskiego. Na spotkanie z uczestnikami Rajdu przybyli również posłowie na Sejm RP: Grzegorz Piechowiak, Błażej Parda, przedstawiciel europosłanki Krystyny Łybackiej – pan Piotr Pełczyński, burmistrz miasta Wyrzysk – Bogusława Jagodzińska, wójt Gminy Kaczory – Brunon Wolski oraz radni Rady Gminy Kaczory.

Chwilę po godz. 10:00 rozpoczęła się ceremonia pod kamieniem pamiątkowym kaprala Piotra Konieczki w Jeziorkach. Wartę wystawili harcerze oraz żołnierz w mundurze z 1939 roku. Podczas uroczystości głos zabrali: wójt Gminy Kaczory – Brunon Wolski oraz komandor Rajdu – Marek Kąckowski , którzy w krótkich wystąpieniach nawiązali do wybuchu II wojny światowej, obrony Urzędu Celnego w Jeziorkach i okoliczności śmierci kaprala Konieczki. Przy dźwięku werbla goście i delegacje uczestników Rajdu złożyli kwiaty pod kamieniem i zapalili znicze. Następnie uczestnicy ruszyli dwoma trasami 7- i 2-kilometrową, leśnymi drogami wzdłuż dawnej granicy polsko-niemieckiej, podziwiając przyrodę oraz oglądając przedwojenne schrony, stanowiące kompleks zwany „Przedmościem Piła”.
Krótszą trasę przygotowano dla osób niepełnosprawnych ruchowo i osób niewidomych. Dwie z nich szły w specjalnie do tego przygotowanych szelkach. W połowie drogi przystanek, sesje fotograficzne na pobliskich schronach, pączki i napoje. Jako pierwsza na mecie Rajdu zameldowała się grupa osób niepełnosprawnych, której towarzyszył poseł Grzegorz Piechowiak. Niepełnosprawni okazali hart ducha i zaliczyli wytyczoną trasę dwukrotnie. Teraz medale na szyję i kierunek kuchnia polowa, a tu parująca z kotła zupa grochowa. Kiedy jedni zdążyli się posilić, nadciągnęli uczestnicy dłuższej trasy. Zrobiło się gwarno i wesoło. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, konkursów z nagrodami, z których wszyscy chętnie i licznie korzystali. Odbyły się zawody strzeleckie z wiatrówki, wiele konkursów i atrakcji towarzyszyło stoisku Nadleśnictwa Kaczory, w tym budowanie domku z drewna. Pod namiotem Pilskiego Muzeum Wojskowego można było zapoznać się z tradycją i przeszłością Piły związaną z wojskiem, na najmłodszych czekały konkursy i inne zajęcia, a w pawilonie Szkoły Policji w Pile można było zapoznać się z tajnikami pracy policyjnego technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia, poznać zalety m.in. proszków ferromagnetycznych i pędzla magnetycznego. A na stoisku wśród policjantów, pani aspirant Małgorzata Krzyżan, mistrzyni świata w rzucie dyskiem. Tuż obok swoje stoisko wystawił Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile z wieloma niespodziankami skierowanymi dla najmłodszych, ale też i starszych. „Magiczna Tuba” unaoczniła najmłodszym jak widać o zmierzchu uczestników ruchu drogowego, tych posiadających odblaski oraz tych bez i czy jednak warto je przy sobie posiadać, były też gry i konkursy. Jedną z licznie obleganych atrakcji był również pokaz i nauka udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez uczniów Szkoły Podstawowej w Śmiłowie. Dopełnieniem był pokaz tresury psów policyjnych z Komendy Powiatowej Policji w Pile, które przeprowadził aspirant Jacek Burdziłowski. A wśród uczestników Rajdu przechadzała się maskotka „Mrówka”, reprezentująca PSB Mrówka-Piła, z koszem pełnym słodyczy.
Na zakończenie przeprowadzono konkurs historyczny, dotyczący znajomości faktów związanych ze Strażą Graniczną od czasów uzyskania niepodległości po I wojnie światowej do 1939 r. W konkursie udział wzięły cztery 3-osobowe drużyny, reprezentujące szkoły gminy Kaczory, i po bardzo wyrównanej walce wszystkie zostały zwycięzcami, bowiem na imprezach integracyjnych nie ma rywalizacji, a zwycięzcami są wszyscy uczestnicy. Wszyscy zatem otrzymali torby pełne nagród, a poszczególne drużyny po pamiątkowym pucharze od Sponsorów oraz nagrodach specjalnych ufundowanych przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Przed 16:00 autobusy z zadowolonymi i, co nie mniej ważne, dotlenionymi uczestnikami Rajdu, zaczęły odjeżdżać z Jeziorek. Mimo wielu obaw pogoda dopisała, humory też, a mnóstwo zapowiadanych atrakcji przyciągnęło ponad 300 osób. Wielkie słowa uznania i podziękowania dla Sponsorów – osób, instytucji oraz firm, dzięki którym III Rajd Graniczny w Jeziorkach stał się z pewnością niezapomnianym wydarzeniem.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

Mistrzostwa jednostek OSP i PSP w przeciąganiu liny

Published

on

By

W Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile  odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego jednostek OSP i PSP w przeciąganiu liny. Wydarzenie było niezwykle udane, emocji nie brakowało.

W mistrzostwach wzięło udział 18 jednostek, kilkudziesięciu strażaków. Zawodnicy dali z siebie wszystko, byli gorąco dopingowani przez kolegów i publiczność, która licznie przybyła na to wydarzenie.

W ostatecznej kwalifikacji I miejsce zajęła OSP Kościerzyn Wielki, II miejsce  II miejsce OSP Kruszewo, III Ochotnicza Straż Pożarna w Osieku nad Notecią.
Wydarzenie zorganizował Grzegorz Peksa i jego stowarzyszenie Silna Dłoń wspólnie z Powiatem Pilskim.

Advertisement

Gratuluję uczestnikom, laureatom i organizatorowi Grzegorzowi Peksie. Wydarzenie było bardzo emocjonujące. To był prawdziwy pokaz siły i umiejętności strażaków. Publiczność wspaniale się bawiła i dopingowała zawodników – mówi Starosta Pilski, Eligiusz Komarowski, który gratulował zwycięzcom.

Medale i nagrody wręczali również radni Rady powiatu w Pile: Ewa Ramusiewicz, Krzysztof Stepnowski, dopingowała strażaków radna Monika Kubiak – Majewska oraz Emilia Piechocka, radna Rady Miasta Piły.

Advertisement
Continue Reading

Sport

PŚ w skokach – Kubacki ósmy w Sapporo, wygrana Krafta

Published

on

By

Dawid Kubacki zajął ósme miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w japońskim Sapporo. Zwyciężył lider klasyfikacji generalnej PŚ Austriak Stefan Kraft.

Drugi był reprezentant gospodarzy Ryoyu Kobayashi, który prowadził po pierwszej serii. Trzecie miejsce wywalczył Niemiec Andreas Wellinger.

 

Kubacki zajął ósmą lokatę, najlepszą w sezonie. Na 12. pozycji został sklasyfikowany Kamil Stoch, a na 25. Aleksander Zniszczoł. Polak po pierwszej serii był dziewiąty, ale jego druga próba była gorsza. Awansu do finału nie wywalczyli 41. Klemens Murańska – 113 m oraz 45. Piotr Żyła – 107 m.

Advertisement

 

Kraft, który umocnił się na pozycji lidera PŚ, zanotował 39. wygraną w karierze i dziewiątą w sezonie, a po raz 111. znalazł się na podium konkursu PŚ. W Sapporo zrównał się w Adamem Małyszem i Kamilem Stochem w liczbie zwycięstw w konkursach PŚ. Teraz wszyscy trzej mają ich w dorobku po 39, ale o kolejne walczy już tylko dwójka.

 

W sobotę historyczny pucharowy punkt wywalczył natomiast 51-letni Noriaki Kasai, plasując się w zawodach na 30. pozycji. Japończyk jest pierwszym skoczkiem, który wystąpił w PŚ po ukończeniu “pięćdziesiątki”. To był jego 571. pucharowy start. Drugi w tym zestawieniu Szwajcar Simon Ammann ma 500 występów. Poprzednio w konkursie PŚ Kasai startował cztery lata temu, debiutował w cyklu w 1988 roku.

Advertisement

 

Po pierwszej serii w Sapporo prowadził Kobayashi po lądowaniu na 128,5 m. Japończyk o 1,7 pkt wyprzedzał Krafta – 129 m. Trzeci był Austriak Daniel Tschofenig – 129,5 m. Czwarty był Niemiec Andreas Wellinger – 127,5 m, a piąty Austriak Manuel Fettner – 127 m.

 

W ekipie biało-czerwonych najlepiej w pierwszej próbie wypadł Zniszczoł, był dziewiąty po skoku na odległość 123 m. Kubacki zajmował 11. miejsce – 122 m, a Stoch 17. – 118,5 m.

Advertisement

 

W finale Kubacki osiągnął 128 m i ostatecznie awansował na ósmą lokatę. Poprawił się także Stoch – skoczył 128,5 m i awansował o pięć pozycji. Jedynie Zniszczoł miał słabszy skok – tylko 117 m i spadł na 25. lokatę.

 

Natomiast Kraft w finale pokazał wszystkim rywalom, kto w tym sezonie “dzieli i rządzi” na skoczniach. Osiągnął 139 m, dostał doskonałe noty: pięć po 19,5 pkt i o 0,4 pkt wyprzedził mistrza olimpijskiego z Pekinu Kobayashiego, który lądował tylko o pół metra bliżej.

Advertisement

 

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs indywidualny w Sapporo. Początek pierwszej serii o godz. 3 czasu polskiego, kwalifikacje o 1.30.

 

Wyniki:

 

Advertisement

1. Stefan Kraft (Austria) 263,0 (129,0 m/139,0 m)

2. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 252,6 (128,5/138,5)

3. Andreas Wellinger (Niemcy) 256,9 (127,5/134,0)

4. Manuel Fettner (Austria) 254,6 (127,0/135,0)

Advertisement

5. Daniel Tschofenig (Austria) 250,1 (129,5/129,5)

6. Jan Hoerl (Austria) 243,2 (121,5/133,0)

7. Kristoffer Sundal (Norwegia) 234,2 (121,0/134,5)

8. Dawid Kubacki (Polska) 233,8 (122,0/128,0)

Advertisement

9. Peter Prevc (Słowenia) 231,1 (129,5/122,5)

10. Junshiro Koabayashi (Japonia) 230,3 (124,0/124,5)

12. Kamil Stoch (Polska) 223,5 (118,5/128,5)

Advertisement

25. Aleksander Zniszczoł (Polska) 203,8 (123,0/117,0)

41. Klemens Murańka (Polska) 79,9 (113,0)

45. Piotr Żyła (Polska) 71,0 (107,0)

 

Advertisement

Klasyfikacja generalna PŚ (po 19 z 32 zawodów)

 

1. Stefan Kraft (Austria) 1336 pkt

2. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 1101

Advertisement

3. Andreas Wellinger (Niemcy) 1087

4. Jan Hoerl (Austria) 701

5. Pius Paschke (Niemcy) 572

6. Michael Hayboeck (Austria) 554

Advertisement

7. Karl Geiger (Niemcy) 551

8. Anze Lanisek (Słowenia) 550

9. Marius Lindvik (Norwegia) 544

10. Lovro Kos (Słowenia) 516

Advertisement

22. Aleksander Zniszczoł (Polska) 206

24. Piotr Żyła (Polska) 177

Dawid Kubacki (Polska) 177

Advertisement

27. Kamil Stoch (Polska) 122

41. Paweł Wąsek (Polska) 42

58. Maciej Kot (Polska) 4

 

Advertisement

Puchar Narodów:

 

1. Austria 4541 pkt

2. Niemcy 3564

Advertisement

3. Słowenia 2562

4. Norwegia 2080

5. Japonia 1896

6. Polska 1008

Advertisement

 

(PAP)

 

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement