III Rajd Graniczny Nordic Walking w Jeziorkach

23 września 2017 roku w Jeziorkach spotkały się dzieci, młodzież i dorośli na III Rajdzie Granicznym Nordic Walking. Intencją organizatorów – Stowarzyszenia „Jeziorki Aktywna Wieś”, Rady Sołeckej wsi Jeziorki oraz Koła Gospodyń Wiejskich – jest, jak co roku, przybliżenie najnowszej historii regionu, integracja z osobami niepełnosprawnymi i aktywizacja ruchowa na świeżym powietrzu. Po raz pierwszy wydarzenie to objął swoim Honorowym Patronatem Starosta Pilski – pan Eligiusz Komarowski.

Tuż po godzinie 9:00 zaczęli przyjeżdżać pierwsi uczestnicy Rajdu, w tym przedstawiciele pilskich kół Polskiego Związku Niewidomych i Polskiego Związku Głuchych. Podziękowania należą się w tym miejscu Urzędowi Miasta Piły za bezpłatne udostępnienie niskopodwoziowego autobusu, który dowiózł grupy osób niepełnosprawnych i wolontariuszy do Jeziorek oraz z powrotem po zakończeniu Rajdu. Stawili się licznie uczniowie gminnych kaczorskich szkół, w tym wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych w Rzadkowe, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzadkowie, Morzewie i Falmierowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, mieszkańcy gminy oraz powiatu pilskiego. Na spotkanie z uczestnikami Rajdu przybyli również posłowie na Sejm RP: Grzegorz Piechowiak, Błażej Parda, przedstawiciel europosłanki Krystyny Łybackiej – pan Piotr Pełczyński, burmistrz miasta Wyrzysk – Bogusława Jagodzińska, wójt Gminy Kaczory – Brunon Wolski oraz radni Rady Gminy Kaczory.

Chwilę po godz. 10:00 rozpoczęła się ceremonia pod kamieniem pamiątkowym kaprala Piotra Konieczki w Jeziorkach. Wartę wystawili harcerze oraz żołnierz w mundurze z 1939 roku. Podczas uroczystości głos zabrali: wójt Gminy Kaczory – Brunon Wolski oraz komandor Rajdu – Marek Kąckowski , którzy w krótkich wystąpieniach nawiązali do wybuchu II wojny światowej, obrony Urzędu Celnego w Jeziorkach i okoliczności śmierci kaprala Konieczki. Przy dźwięku werbla goście i delegacje uczestników Rajdu złożyli kwiaty pod kamieniem i zapalili znicze. Następnie uczestnicy ruszyli dwoma trasami 7- i 2-kilometrową, leśnymi drogami wzdłuż dawnej granicy polsko-niemieckiej, podziwiając przyrodę oraz oglądając przedwojenne schrony, stanowiące kompleks zwany „Przedmościem Piła”.
Krótszą trasę przygotowano dla osób niepełnosprawnych ruchowo i osób niewidomych. Dwie z nich szły w specjalnie do tego przygotowanych szelkach. W połowie drogi przystanek, sesje fotograficzne na pobliskich schronach, pączki i napoje. Jako pierwsza na mecie Rajdu zameldowała się grupa osób niepełnosprawnych, której towarzyszył poseł Grzegorz Piechowiak. Niepełnosprawni okazali hart ducha i zaliczyli wytyczoną trasę dwukrotnie. Teraz medale na szyję i kierunek kuchnia polowa, a tu parująca z kotła zupa grochowa. Kiedy jedni zdążyli się posilić, nadciągnęli uczestnicy dłuższej trasy. Zrobiło się gwarno i wesoło. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, konkursów z nagrodami, z których wszyscy chętnie i licznie korzystali. Odbyły się zawody strzeleckie z wiatrówki, wiele konkursów i atrakcji towarzyszyło stoisku Nadleśnictwa Kaczory, w tym budowanie domku z drewna. Pod namiotem Pilskiego Muzeum Wojskowego można było zapoznać się z tradycją i przeszłością Piły związaną z wojskiem, na najmłodszych czekały konkursy i inne zajęcia, a w pawilonie Szkoły Policji w Pile można było zapoznać się z tajnikami pracy policyjnego technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia, poznać zalety m.in. proszków ferromagnetycznych i pędzla magnetycznego. A na stoisku wśród policjantów, pani aspirant Małgorzata Krzyżan, mistrzyni świata w rzucie dyskiem. Tuż obok swoje stoisko wystawił Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile z wieloma niespodziankami skierowanymi dla najmłodszych, ale też i starszych. „Magiczna Tuba” unaoczniła najmłodszym jak widać o zmierzchu uczestników ruchu drogowego, tych posiadających odblaski oraz tych bez i czy jednak warto je przy sobie posiadać, były też gry i konkursy. Jedną z licznie obleganych atrakcji był również pokaz i nauka udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez uczniów Szkoły Podstawowej w Śmiłowie. Dopełnieniem był pokaz tresury psów policyjnych z Komendy Powiatowej Policji w Pile, które przeprowadził aspirant Jacek Burdziłowski. A wśród uczestników Rajdu przechadzała się maskotka „Mrówka”, reprezentująca PSB Mrówka-Piła, z koszem pełnym słodyczy.
Na zakończenie przeprowadzono konkurs historyczny, dotyczący znajomości faktów związanych ze Strażą Graniczną od czasów uzyskania niepodległości po I wojnie światowej do 1939 r. W konkursie udział wzięły cztery 3-osobowe drużyny, reprezentujące szkoły gminy Kaczory, i po bardzo wyrównanej walce wszystkie zostały zwycięzcami, bowiem na imprezach integracyjnych nie ma rywalizacji, a zwycięzcami są wszyscy uczestnicy. Wszyscy zatem otrzymali torby pełne nagród, a poszczególne drużyny po pamiątkowym pucharze od Sponsorów oraz nagrodach specjalnych ufundowanych przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Przed 16:00 autobusy z zadowolonymi i, co nie mniej ważne, dotlenionymi uczestnikami Rajdu, zaczęły odjeżdżać z Jeziorek. Mimo wielu obaw pogoda dopisała, humory też, a mnóstwo zapowiadanych atrakcji przyciągnęło ponad 300 osób. Wielkie słowa uznania i podziękowania dla Sponsorów – osób, instytucji oraz firm, dzięki którym III Rajd Graniczny w Jeziorkach stał się z pewnością niezapomnianym wydarzeniem.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart