Connect with us



Ludzie

GWDA GWDĄ czyli KAJAKOWE POŻEGNANIE LATA 2018

Published

on

Większości z nas lato kojarzy się z odpoczynkiem lipcowo – sierpniowym. Jest to czas intensywnej rekreacji, nabierania sił przed nowym rokiem szkolnym. Kajakarze z pilskiego Klubu Kajakowego PTTK GWDA co roku organizują spływ pod nazwą „Pożegnanie lata” właśnie w ostatnich dniach sierpnia, by skorzystać jeszcze z uroków wakacji.

Nie inaczej było w tym roku. W ubiegły weekend na pole namiotowe przy Barze Krępsko zjechało się prawie 50 osób. Byli doświadczeni wodniacy, były osoby początkujące, turyści indywidualni i rodziny z dziećmi. Oprócz Pilan dotarli kajakarze z Człuchowa, Bydgoszczy, Warszawy, Poznania i Gdyni. Przyjechała nawet kilkuosobowa grupa amatorów kajakarstwa z Wielkiej Brytanii.
Biwak pod namiotami, snucie wspomnień i robienie planów do późnej nocy przy ognisku, zabawy rekreacyjne i pyszne jedzonko to to co turyści lubią najbardziej. A wodniacy dodają do tego spływanie kajakami.
Trasa tego dwudniowego spływu wiodła naszą piękną Gwdą od Ptuszy poprzez Krępsko do bazy w Pile. Dość wysoki poziom wody pozwolił cieszyć się górskim charakterem pierwszego etapu. Wartki nurt i „szypoty” na kamienistym odcinku dostarczyły spływowiczom wiele radości. Z kolei drugi dzień na spokojnej, prawie stojącej , spowodowanej zalewami przed elektrowniami, wodzie pozwolił na doskonalenie techniki pływania, towarzyskie rozmowy i podziwianie przyrody Gwdy innej o każdej porze roku.
Nasza Gwda jest ładnie oznaczonym (zazwyczaj) szlakiem kajakowym, niestety niezbyt zagospodarowanym. Brakuje przede wszystkim całorocznej bazy noclegowej, pól biwakowych czy choćby miejsc postoju. Ale największym , od lat nierozwiązanym utrudnieniem, są tzw. przenoski, czyli miejsca w których należy kajaki wyciągnąć z wody i przenieść dookoła przeszkody w postaci elektrowni przegradzającej rzekę. Spiętrzone kamienie, wysokie brzegi zniechęcają zwłaszcza początkujących wodniaków.
Gwdę przegradza 11 elektrowni, wszystkie są uciążliwością dla wodniaków, ale najgorzej jest na elektrowni Koszyce w Pile. Spiętrzone, ostre kamienie poraniły już niejedną nogę. A wystarczyłby pas transmisyjny lub parę długich drewnianych belek, po których można by zsunąć kajak i kilka kamieni ułożonych płasko dla schodzących na wodę. Wodniacy polecają uwadze władz ten temat.
Pożegnanie lata to nie jest pożegnanie ze spływami. Imprezy organizowane przez Klub Kajakowy PTTK Gwda w Pile przez cały rok są dostępne dla wszystkich chętnych. Każdy początkujący sobie na nich poradzi. Klubowicze służą radą i pomocą. W tym roku będą jeszcze organizowane dwa spływy jednodniowe – 11 listopada i na „mikołajki”. Informacji można uzyskać w pilskim PTTK lub na stronie PTTK lub Klubu.
Do zobaczenia na turystycznych szlakach.
Prezes Klubu Kajakowego PTTK Gwda w Pile – Joanna Piotrowska

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pychota! Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego

Published

on

By

fotr. Krzysztof Dęga

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Pilskiego zgłosiły się do Turnieju Kulinarnego pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Od rana panie z KGW starannie przygotowywały swoje stoiska. To jeszcze kwiatuszek, a to dodatkowa serwetka. Punktualnie o godz. 11.00 w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile rozpoczął turniej kulinarny. I to nie byle jaki. Łączna suma nagród to 30.000 złotych!

Panie przygotowały zimną przekąskę oraz deser. Wśród przekąsek królowały ryby, a wśród deserów sernik.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Oceniała nie tylko smak i wygląd potraw, ale także aranżację miejsca.

Advertisement

Krótka relacja video na naszym kanale na Youtube.

 

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Piękne Marzanny z Łobżenicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Już po raz 4. na Bulwarach 700-lecia w Łobżenicy odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą Marzannę. I choć słomiane panny nie trafiły do wody, to jednak były podziwiane.

– To już kolejny konkurs na Marzannę i kolejna deszczowa pogoda – śmieje się Iwona Matejczyk-Obremska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy.

Na bulwarze zaprezentowano aż 24 Marzanny. Większość została wykonanych ze słomy, choć zdarzały się także Marzanny wykonane z papieru.

– Ważne, by było ekologicznie – śmieje się dyrektorka GCK w Łobżenicy.

Relacja video na naszym profilu na FACEBOOKU.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement