GWDA GWDĄ czyli KAJAKOWE POŻEGNANIE LATA 2018

Większości z nas lato kojarzy się z odpoczynkiem lipcowo – sierpniowym. Jest to czas intensywnej rekreacji, nabierania sił przed nowym rokiem szkolnym. Kajakarze z pilskiego Klubu Kajakowego PTTK GWDA co roku organizują spływ pod nazwą „Pożegnanie lata” właśnie w ostatnich dniach sierpnia, by skorzystać jeszcze z uroków wakacji.

Nie inaczej było w tym roku. W ubiegły weekend na pole namiotowe przy Barze Krępsko zjechało się prawie 50 osób. Byli doświadczeni wodniacy, były osoby początkujące, turyści indywidualni i rodziny z dziećmi. Oprócz Pilan dotarli kajakarze z Człuchowa, Bydgoszczy, Warszawy, Poznania i Gdyni. Przyjechała nawet kilkuosobowa grupa amatorów kajakarstwa z Wielkiej Brytanii.
Biwak pod namiotami, snucie wspomnień i robienie planów do późnej nocy przy ognisku, zabawy rekreacyjne i pyszne jedzonko to to co turyści lubią najbardziej. A wodniacy dodają do tego spływanie kajakami.
Trasa tego dwudniowego spływu wiodła naszą piękną Gwdą od Ptuszy poprzez Krępsko do bazy w Pile. Dość wysoki poziom wody pozwolił cieszyć się górskim charakterem pierwszego etapu. Wartki nurt i „szypoty” na kamienistym odcinku dostarczyły spływowiczom wiele radości. Z kolei drugi dzień na spokojnej, prawie stojącej , spowodowanej zalewami przed elektrowniami, wodzie pozwolił na doskonalenie techniki pływania, towarzyskie rozmowy i podziwianie przyrody Gwdy innej o każdej porze roku.
Nasza Gwda jest ładnie oznaczonym (zazwyczaj) szlakiem kajakowym, niestety niezbyt zagospodarowanym. Brakuje przede wszystkim całorocznej bazy noclegowej, pól biwakowych czy choćby miejsc postoju. Ale największym , od lat nierozwiązanym utrudnieniem, są tzw. przenoski, czyli miejsca w których należy kajaki wyciągnąć z wody i przenieść dookoła przeszkody w postaci elektrowni przegradzającej rzekę. Spiętrzone kamienie, wysokie brzegi zniechęcają zwłaszcza początkujących wodniaków.
Gwdę przegradza 11 elektrowni, wszystkie są uciążliwością dla wodniaków, ale najgorzej jest na elektrowni Koszyce w Pile. Spiętrzone, ostre kamienie poraniły już niejedną nogę. A wystarczyłby pas transmisyjny lub parę długich drewnianych belek, po których można by zsunąć kajak i kilka kamieni ułożonych płasko dla schodzących na wodę. Wodniacy polecają uwadze władz ten temat.
Pożegnanie lata to nie jest pożegnanie ze spływami. Imprezy organizowane przez Klub Kajakowy PTTK Gwda w Pile przez cały rok są dostępne dla wszystkich chętnych. Każdy początkujący sobie na nich poradzi. Klubowicze służą radą i pomocą. W tym roku będą jeszcze organizowane dwa spływy jednodniowe – 11 listopada i na „mikołajki”. Informacji można uzyskać w pilskim PTTK lub na stronie PTTK lub Klubu.
Do zobaczenia na turystycznych szlakach.
Prezes Klubu Kajakowego PTTK Gwda w Pile – Joanna Piotrowska

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart