Gdybym mógł cofnąć czas…

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile kontynuując działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym wdrożyli do realizacji kolejny komponent rozpoczętego w 2017 r. projektu pn. „Nie zabijaj! Nie daj się zabić!”. Przedsięwzięcie pn. „Gdybym mógł cofnąć czas…” jest opracowanym w specjalnych warunkach scenograficznych przez policjantów z pilskiej komendy wywiadem ze sprawcą, który na przejściu dla pieszych potrącił kobietę z 8-letnią córką. To emocjonalny przekaz pokazujący cierpienie wielu osób po zdarzeniu drogowym, zarówno ofiar jak i sprawcy, i jego bliskich… To także swoisty apel do społeczeństwa, iż zdarzenie drogowe może dotyczyć każdego z nas i trzeba bezwzględnie być czujnym na drodze, i przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile od dłuższego czasu prowadzą szereg działań profilaktycznych mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 20 czerwca br. funkcjonariusze wdrożyli do realizacji kolejny komponent rozpoczętego w 2017 r. projektu „Nie zabijaj! Nie daj się zabić!” Na spotkaniu z młodzieżą w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Okrzei w Pile policjanci zaprezentowali przedsięwzięcie profilaktyczne pn. „Gdybym mógł cofnąć czas…”, który w istocie jest emocjonalnym wywiadem, rozmową policjanta z faktycznym sprawcą zdarzenia drogowego, w trakcie którego doszło do potrącenia na przejściu dla pieszych kobiety i jej 8-letniej córki.

Uczestnicy mieli okazję posłuchać, jakie realne emocje towarzyszyły chwilę po zdarzeniu oraz
jak się one kształtowały w późniejszym okresie czasu. Mężczyzna opowiadał jak trudno jest żyć ze świadomością, kiedy człowiek nieodpowiedzialnie się zachował i mógł zabić drugiego człowieka… I co by zrobił, gdyby mógł cofnąć czas…? Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie zginął. Jednak kiedy pokrzywdzone jechały karetką pogotowia ratunkowego do szpitala i nie było wiedzy w jakim są stanie, to były krytyczne chwile dla wszystkich.

Ta opowiedziana historia pokazuje, jak niezwykle ważna jest czujność i rozwaga w każdej sytuacji, kiedy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Jak niebezpieczna jest rutyna i cyniczne poczucie własnej doskonałości. Bardzo istotnym elementem jest również fakt, że po tego typu zdarzeniach wszyscy cierpią, sprawca i jego rodzina również. Podczas projekcji i spotkania panowała cisza, nie brakowało emocji i widocznej na twarzach refleksji… Przedstawiciele grona pedagogicznego z kilku szkół poprosili o prezentację tego przedsięwzięcia we wrześniu br. w swoich szkołach – mówi podkom. Żaneta Kowalska z KPP w Pile.

W spotkaniu uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki, Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Tomasz Wojciechowski, policjantki oraz policjanci z pilskiej komendy i uczniowie szkół średnich z Piły wraz z gronem pedagogicznym. Szef pilskiej jednostki podczas swojego wystąpienia uwrażliwiał młodzież na zagrożenia czyhające na drodze, ich realność, i fakt, iż dużą grupą sprawców są niestety młodzi kierowcy.

Komendant podsumowując swoje wystąpienie zaakcentował także, że spotkanie jest m. in. wynikiem przeprowadzonej wcześniej przez naszą jednostkę Policji ankiety wśród pilskiej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, która między innymi wskazała, iż chciałaby usłyszeć wywiad ze sprawcą zdarzenia drogowego w trakcie którego opowiedziałby o tym czego doświadczył i na bazie swoich doświadczeń podpowiedział jak zachowywać się na drodze, aby nikt nie „dotknął” podobnych ludzkich tragedii.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart