Connect with us

Wiadomości

Diamentowa nagroda dla oddziału neurologii w pilskim szpitalu!

Published

on

Podczas IV Kongresu Europejskiego Organizacji Udarowej, który odbył się w dniach 16-18 maja w Geteborgu, w Szwecji, Oddział Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu w Szpitalu Specjalistycznym w Pile otrzymał najwyższe diamentowe wyróżnienie tzw. Diamond Status. Sukces jest tym większy, że otrzymał je jako jedyny oddział w kraju, wśród 17 nagrodzonych z całej Europy i Afryki Północnej.

W kongresie uczestniczyło ponad cztery tysiące specjalistów z Europy, Afryki obu Ameryk, Azji i Australii. Nagrody zostały przyznane dla wybranych oddziałów neurologicznych za właściwe i nowoczesne oraz wielospecjalistyczne postępowanie z chorymi na udar mózgu. Wyróżnienia są asygnowane przez międzynarodową organizację ANGELS (Anioły), ściśle współpracującą z Europejską Organizacją Udarową (ESO). Zanim nagrody zostały przyznane komisja dokonała dogłębnej analizy dokonywanego przez lekarzy wyboru leczenia udaru. Jednym z kluczowych kryteriów jest stosowanie nowoczesnego i szybkiego leczenia za pomocą trombolizy.

– Właśnie za jej stosowanie nas tak doceniono – mówi ordynator oddziału dr hab. n. med. Małgorzata Wiszniewska. – Wdrażamy ją w przypadku, kiedy pacjent trafia do nas z udarem niedokrwiennym, a w 2017 roku przyjęliśmy w sumie 370 takich chorych. Jednak w przypadku nie wszystkich można wdrożyć tę procedurę, ale przynosi ona bardzo dobre efekty. W przypadku naszego oddziału udało nam się ją zastosować w 34,5 procentach, co jest doskonałym wynikiem i właśnie za to przyznano nam diamentowy status – tłumaczy dr. hab. Małgorzata Wiszniewska.

Advertisement

Trombolityczne leczenie polega na podaniu dożylnie leku rt-PA (Actylise). Rozpuszcza on skrzeplinę, przez co pacjent ma większe szanse odzyskać sprawność po udarze.
Ale liczy się przede wszystkim czas. Do 4,5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Dlatego także ważne jest, by pacjent jak najszybciej trafił do szpitala i został dobrze zdiagnozowany. Dlatego tak bardzo dr Wiszniewska podkreśla dobrą współpracę w tym zakresie z personelem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
–  W ciągu godziny pacjent ma wykonane specjalistyczne badania, a my już dożylnie podajemy mu lek – dodaje jeszcze ordynator oddziału.

Warto dodać, że pilski ośrodek jako jedyny ze wszystkich nagrodzonych, został dwukrotnie już wyróżniony za IV kwartał 2017 roku jak i za I kwartał 2018 r.

Sukcesu całemu personelowi oddziału jak i współpracującym z nim  lekarzom i pielęgniarkom całego szpitala pogratulował starosta pilski Eligiusz Komarowski.
– Ta nagroda to wyraz uznania dla waszego oddziału za leczenie udaru mózgu zgodne z aktualnymi standardami europejskimi – powiedział. – Ale to również doskonała wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców powiatu pilskiego, a także północnej Wielkopolski, bo przecież na Odział Neurologii w pilskim szpitalu trafiają pacjenci z całego regionu. To ogromnie ważne, że właśnie w naszej placówce mogą liczyć na tak fachową pomoc. Gratuluję lekarzom, personelowi pielęgniarskiemu, rehabilitantom i wszystkim pozostałym osobom współpracującym z waszym oddziałem.

Na Oddział Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu rocznie trafia 2 tysiące pacjentów. Oddział dysonuje 39 łóżkami, które w ponad 97 procentach cały czas są obłożone. Trafiają tu pacjenci nie tylko z udarami, ale również z guzami mózgu, chorzy na stwardnienie rozsiane, padaczkę i z wieloma innymi chorobami neurologicznymi.

Advertisement

Tak dobre wyniki to tytaniczna i pełna poświęcenia praca całego personelu. Oddziałem od kilkunastu lat zarządza właśnie dr hab. n.med. Małgorzata Wiszniewska. Do tego na oddziale pracują lekarze specjaliści neurologii: Robert Piwar, Andrzelika Domagalska, Mariusz Domagalski, Hanna Szmaglińska, Amelia Bytowska i lekarz rezydent specjalizujący się w dziedzinie neurologii Urszula Rosińska.

Personel pielęgniarski liczy 23 osoby, pielęgniarką oddziałową jest Maria Wolska, a zastępcą Joanna Lis. W skład tego świetnego zespołu wchodzi też psycholog kliniczny Ludmiła Lenczewska oceniający stan pacjenta i wspierający go w trudnej dla niego sytuacji. Nieocenioną pomoc pacjentom niosą też: logopeda usprawniający mowę i fizjoterapeuci rehabilitujący pacjentów.

Oczywiście pacjentom oddziału pomagają też inni specjaliści: radiolodzy i technicy, kardiolodzy, chirurdzy naczyniowi. To cały zespół ludzi pilskiego szpitala, który przyczynia się do takich sukcesów.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Pit

    24 maja, 2018 at 7:47 pm

    Buahahahha. Komarowski. Gratuluję skutecznej metody leczenia.
    Palcem nie kiwnął ale fotka musi być. Byś się wstydził człowieku!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W niedzielę Dzień Matki Ziemi w Złotowie

Published

on

By

Zbliża się wyjątkowe wydarzenie w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie, które nie tylko otworzy sezon, ale także uczci Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Już w niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 12:00, zapraszamy wszystkich na niezapomnianą podróż przez ekologiczne dziedzictwo naszej ziemi.

Przyroda ożywa, a my razem z nią. Zagroda Krajeńska, malowniczo położona wśród jezior i zieleni, stanie się areną dla pasjonatów ekologii i tradycji. To tutaj, w sercu Krajny, spotkają się miłośnicy drewna, papieru, roślin, gliny i tkanin, by podzielić się swoją wiedzą i pasją.

Wydarzenie będzie nie tylko okazją do podziwiania tradycyjnych technik rzemieślniczych, ale także do aktywnego uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez lokalnych artystów. Pokazy haftu, plecionkarstwa, garncarstwa, ciesielki i szkutnictwa przeniosą nas w świat dawnych zawodów, ożywiając historię i tradycje regionu.

Wernisaż wystawy Renaty Kopić Sądel, doświadczonej artystki w dziedzinie czarno-białej wycinanki, rozpocznie naszą podróż artystyczną o godzinie 12:00. Towarzyszyć jej będzie występ zespołu Olibabki, którego członkinią jest sama bohaterka wystawy. Nie zabraknie również możliwości uczestnictwa w warsztatach tworzenia wycinanek pod okiem artystki.

Advertisement

Niedzielna atrakcja przybierze różnorodne formy, w tym pokazy wykonywania dłubanek – najstarszych form łodzi wykonanych z wyżłobionego pnia drzewa. Pierwsze 30 osób będzie miało okazję wykonać własną małą dłubankę, którą zabierze ze sobą jako niepowtarzalną pamiątkę.

Przewidujemy także pokazy wikliniarskie, warsztaty ceramiczne oraz prezentacje rękodzieła, które pozwolą poznać bogactwo lokalnych tradycji rzemieślniczych. Dodatkowo, Nadleśnictwo w Złotowie i Związek Gmin Krajny zadbały o edukację proekologiczną, przybliżając mieszkańcom tematy związane z ochroną środowiska.

Nie braknie również atrakcji dla zmysłów – o godz. 15.00 spacer zapachami ziół wokół złotowskiej promenady, a wiejskie przysmaki przygotowane przez KGW Zalesianki zaspokoją podniebienia smakoszy.

Wydarzenie zakończy występ Kapeli Podwórkowej “No to cyk” o godzinie 17:00, pozostawiając niezapomniane wspomnienia mieszkańcom Złotowa i okolic.

Advertisement

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Złotowskiej, Nadleśnictwo Złotów, Związek Gmin Krajny, Bractwo Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, Uniwersytet Ludowy w Radawnicy, Koło Gospodyń Wiejskich “Zalesianki”, Klub Artystów “Pasja”.

Szczegółowy plan:

12:00
• wernisaż prac Renaty Kopić Sądel „Papier niczym płótno”
• występ zespołu Olibabki
• warsztaty tworzenia wycinanek pod okiem artystki
13:00 – 17:00
• pokaz wykonywania dłubanki przez członków Bractwa Rycerzy Bezimiennych Drużyna Wojów Grodu Wałcz
• warsztaty samodzielnego wykonania miniaturowej dłubanki
• zabawy edukacyjne i proekologiczne przygotowane przez Nadleśnictwo Złotów i Związek Gmin Krajny
• pokazy wikliniarskie przygotowane przez słuchaczy i słuchaczki Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy
• warsztaty ceramiczne z Agatą Urbańską–Krasowską
• pokazy rękodzielników Marianny Kubali, Anny Wojciechowskiej, Marii Ożgi, Jerzego Brzezińskiego

15:00
• spacer szlakiem roślin i ziół wzdłuż złotowskiej promenady z zielarką Marzeną Taterrą i dendrologiem Mariuszem Szczepańskim

Advertisement

17:00
• występ Kapeli Podwórkowej „No to cyk” Urszuli Belki i Krzysztofa Majewskiego

12:00 – 17:00
• smakowita oferta specjałów Koła Gospodyń Wiejskich „Zalesianki”

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Z kajaków sprzątali pilską Gwdę

Published

on

By

Zrobiliśmy to po raz kolejny. Sprzątanie Gwdy za nami – relacjonuje sprzątanie Joanna Piotrowska z PTTK w Pile.

Sobota 13 kwietnia 2024. 11 kajaków na wodzie, zaangażowanych 25 osób plus kilka instytucji. Altvater dostarczył sprzętów do sprzątania, Wyspiarz pyszną grochówkę, a większość sfinansował Urząd Gminy Piła.
Największą jednak  robotę zrobili klubowicze i przyjaciele Klubu Kajakowego PTTK Gwda w Pile, którzy wyciągali te obrzydlistwa z Gwdy i jej brzegów. Były oczywiście butelki, opony, plecaki, bluzy a nawet kosiarka, skrzynka z butelkami, muszla klozetowa i wózek dziecięcy!  Zapełniliśmy półtora z dwóch kontenerów podstawionych przez Altvater.
Generalnie można powiedzieć, że na odcinku przepływającym przez centrum Piły śmieci było mniej niż w poprzednich latach, co cieszy. Ale może też przyczyną tego był duży poziom wody wiosną, który zabrał co nieco z brzegów.
Trzeba koniecznie zaznaczyć, że najmłodszy – Nikodem, który niebawem skończy 6 lat – brał udział w naszej akcji po raz drugi.
Świetnie było się spotkać na rzece przy pięknej pogodzie i wspaniałej atmosferze, ale wiecie co? Wolałabym żeby nie było powodów do takich akcji!
Zapraszam na kolejne spływy.
Joanna PIOTROWSKA

Continue Reading

Advertisement
Advertisement