80. rocznica spalenia przez Niemców Synagogi w Pile

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA oraz Poznańska Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP zapraszają w dniu 8 listopada (czwartek) 2018 roku, o godz. 12.oo. na uroczystość odsłonięcia okolicznościowej tablicy upamiętniającą 80. rocznicę spalenia Synagogi w Pile na elewacji budynku Orange Polska (dawna Telekomunikacji) w Pile, Al. Piastów 3.

– Tablica zostanie odsłonięta o godzinie 12.00, a później o 12.30 zapraszamy do modlitwy przy pomniku upamiętniającym XVII-wieczny Cmentarz Żydowski, na terenie pilskiej Szkoły Policji przy ulicy M. Konopnickiej. Na zakończenie o godzinie 13.00 zapraszamy na otwarcie wystawy pt. Historia Żydów w Pile oraz spotkanie z Przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Poznaniu panią Alicją Kobus w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Teatralna 1 – informuje Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.

Synagoga znajdowała się pośrodku dawnego Rynku Żydowskiego. Świątynię poświęcił berliński rabin Salomon Plessner 15 października 1841 r. Murowany, trójkondygnacyjny gmach Synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu eklektycznym, inspirowanym twórczością Karla Friedricha Schinkla. Na fasadzie głównej znajdowały się charakterystyczne trzy rzędy okien. Synagoga została spalona przez Niemców podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 r.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart