43. Festiwal Filmowy w Gdyni

W Gdyni trwa 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.  Seanse konkursowe i pozakonkursowe, projekcje specjalne, wydarzenia towarzyszące, debaty i spotkania odbywają  się będą przede wszystkim w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, Multikinie, kinie Helios, Teatrze Miejskim, hotelu Mercure Gdynia Centrum oraz w nowo otwartym Konsulacie Kultury.

Do Konkursu Głównego 43. FPFF zakwalifikowało się 16 filmów, a do Konkursu Inne Spojrzenie – osiem. Osiem filmów z Konkursu Głównego i jeden z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 26 filmów ze szkół filmowych, ze Studia Munka oraz od producentów niezależnych. Filmy ocenią trzy regulaminowe składy jurorskie. Na Festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.​in. Jury Młodych (wyłonione z konkursu Skrytykuj!), Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia przyznające nagrody pozaregulaminowe.

Na program 43. FPFF składają się liczne sekcje pozakonkursowe. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliży najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica.

Pamięć o wybitnych polskich filmowcach przywołają wybrane dzieła filmowe prezentowane w cyklach Czysta klasyka – In Memoriam oraz w ramach Pokazów Specjalnych – In Memoriam. Festiwal odda hołd pamięci zmarłych w minionym roku: Wojciecha Pokory, Piotra Szulkina, Tomasza Stańki, Wojciecha Wójcika, Antoniego Krauze, Aliny Janowskiej, Kazimierza Karabasza, Władysława Kowalskiego, a także przypomni wybitne filmy Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Munka.

Czysta Klasyka to jedna z najpopularniejszych sekcji towarzyszących Festiwalowi. Widzowie przypomną sobie zrekonstruowane cyfrowo wybitne filmy Agnieszki Holland, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego. W ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego, organizowanego wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, obejrzymy filmy z Polą Negri oraz przedwojenną superprodukcję „Szaleńcy” Leonarda Buczkowskiego z muzyką na żywo w ramach sekcji 100 Lat Niepodległości. Na program tej szczególnej, jubileuszowej sekcji składa się kilkanaście filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej – od Buczkowskiego, Wajdy i Kawalerowicza po Smarzowskiego i Komasę. Do tego widzowie obejrzą kilka odcinków serii „Historia w ożywionych obrazach” produkowanej od kilku lat przez WFDiF w Warszawie. Do historii odwołuje się również sekcja Pół wieku po Marcu. W tym cyklu zaprezentujemy filmy Janusza Kijowskiego, Radosława Piwowarskiego, Marcela Łozińskiego, Andrzeja Krakowskiego, Marii Zmarz-Koczanowicz, Jonathana Rozenbauma.

Jak co roku, w programie Festiwalu znalazły się Pokazy Specjalne. Projekcja zrekonstruowanego cyfrowo dramatu „Wrota Europy” w reżyserii Jerzego Wójcika będzie jednym z ważniejszych wydarzeń 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Gospodarzem wieczoru jest Telewizja Polska SA. Ponadto widzowie będą mogli porównać oba goszczące obecnie na ekranach kin filmy o legendarnych polskich lotnikach z Dywizjonu 303. Natomiast w sekcji Filmy z Gdyni zaprezentujemy trzy dokumenty i jedną krótką fabułę twórców związanych z miastem – gospodarzem. A dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji KFF na fali znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja.

Festiwal zaprasza na promocje książek poświęconych polskiemu filmowi i jego twórcom. Z widzami i gośćmi festiwalu spotkają się autorzy aż 11 książek biograficznych, popularyzatorskich, naukowych, wydawnictw albumowych. Przestrzeń festiwalową – plenerową i pod dachem – zapełni osiem wystaw tematycznych odwołujących się do historii i teraźniejszości polskiego kina.

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędą się wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej oddadzą hołd Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi z okazji 90. urodzin artysty. Z własnym recitalem do Gdyni przyjedzie Leszek Możdżer. Szlagiery muzyki rozrywkowej wykona wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, z towarzyszeniem Capelli Gedanensis. Z kolei z programem „100 lat muzyki filmowej” wystąpi L.U.C. wraz z międzynarodowym zespołem Rebel Babel Ensemble.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart