Connect with us



<

Na sygnale

Pilska policja błyska światłami

Published

on

Od początku grudnia na terenie Piły i powiatu pilskiego trwa akcja „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych”. To przedsięwzięcie profilaktyczne promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które ma na celu ograniczenie zdarzeń z udziałem pieszych. W okresie trwania akcji policjanci nie odnotowali żadnego zdarzenia z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, a do końca listopada, w okresie ostatnich trzech miesięcy niestety było ich ponad 20. W związku z szerokim, pozytywnym zainteresowaniem społecznym akcją jest ona kontynuowana. Apelujemy o zachowanie wyjątkowej ostrożności!!!

W okresie ostatnich trzech miesięcy, do końca listopada br. na terenie powiatu pilskiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Pile odnotowali ponad 20 potrąceń pieszych, które niestety miały miejsce w obrębie przejść dla pieszych! Nasuwa się pytanie, czy w takim razie są to miejsca bezpieczne? Niestety nie!!! Pośpiech bardzo często powoduje, że wchodząc na przejścia dla pieszych zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, jakim jest rozejrzenie się i upewnienie, czy nie nadjeżdża pojazd.

Kierowcy natomiast, zgodnie z obowiązującymi przepisami uważają, że to do obowiązków pieszych należy zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych i często zapominają o kodeksowej zasadzie ograniczonego zaufania. Brak należytego oglądu sytuacji powoduje, że w przypadku wtargnięcia pieszego na przejście, czas na reakcję jest już tak krótki, że dochodzi do potrącenia.

-Dodatkowo często kierujący pojazdami tłumaczą, że słabo oświetlone są miejsca, gdzie poruszają się piesi. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zdiagnozowali ten problem i ustalili, że wstępnie takich miejsc niedostatecznie oświetlonych jest ponad 20. Mamy taką wiedzę i natychmiast reagujemy! Od 1 grudnia br. rozpoczęliśmy na terenie powiatu pilskiego akcję pn. „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!” – informuje podkom. Żaneta Kowalska z KPP w Pile.

Advertisement

Policjanci każdego dnia, w godzinach porannych i popołudniowych „błyskają” światłami oznakowanych radiowozów przy przejściach dla pieszych na terenie powiatu pilskiego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi oraz przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zachowaniu szczególnej ostrożności właśnie w tych miejscach oraz w ich obrębie. Mundurowi podczas akcji, reagują na niezgodne z prawem zachowania pieszych, jak i kierowców wobec pieszych.

Funkcjonariusze przypominają niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o obowiązku noszenia poza obszarem zabudowanym po zmroku elementów odblaskowych oraz zachęcają do korzystania z tych elementów również na terenie miasta Piły. Mundurowi będą podkreślają, że odblask umieszczony na ubraniu, czy torebce znacząco podnosi widoczność pieszego, co wpływa bezpośrednio na jego bezpieczeństwo. Dodatkowo policjanci rozdają pieszym ulotki prewencyjne.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

“Ciemna strona” policyjnych szkoleń w Pile

Published

on

By

fot. SP Piła

W ostatnich dniach w Szkole Policji w Pile odbyły się dwa kursy, które rzuciły światło na tę często pomijaną, ale niezwykle istotną stronę szkoleń policyjnych. Choć “ciemna strona” może wydawać się tajemnicza i groźna, to właśnie na niej policjanci uczą się radzić sobie w najbardziej wymagających sytuacjach, co w konsekwencji przekłada się na ich profesjonalizm i skuteczność w służbie społeczeństwu.

Pierwszy z kursów skoncentrował się na technikach kryminalistycznych, a uczestnicy mieli okazję doskonalić umiejętności w trudnych warunkach. Zajęcia realizowane były w porze nocnej, co dodatkowo podkreślało realistyczność sytuacji, jakie mogą napotkać funkcjonariusze podczas prowadzenia czynności w terenie. Ćwiczenia obejmowały ujawnianie i zabezpieczanie śladów na miejscu zdarzenia, co jest kluczowym elementem pracy każdego technika. Opanowanie tych umiejętności w warunkach ograniczonej widoczności może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności postępowań przygotowawczych.

Drugie szkolenie dotyczyło udzielania pierwszej pomocy, również – jak się okazało – w niecodziennych warunkach. Podczas egzaminu praktycznego, który odbył się w momencie, gdy zgasło światło, słuchacze zostali postawieni w nowych, nieprzewidzianych warunkach. Musieli szybko i skutecznie zareagować, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, aby udzielić pomocy poszkodowanym. To doświadczenie nie tylko sprawdziło ich przygotowanie do działań w sytuacjach awaryjnych, ale także nauczyło elastycznego myślenia i szybkiego reagowania w dynamicznych warunkach.

Advertisement

„Ciemna strona” szkoleń policyjnych, czyli nauka działania w nocy, to nie tylko testowanie umiejętności technicznych i taktycznych, ale także rozwijanie odporności psychicznej i umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków. Dzięki takiemu podejściu funkcjonariusze są lepiej przygotowani do radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami, jakie mogą napotkać w rzeczywistej służbie. Ostatecznie, to pozytywne doświadczenia z kursów mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa społecznego i skuteczności interwencji policyjnych.

Continue Reading

Na sygnale

Policyjna strzelanina w Wągrowcu

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Policjanci z Wągrowca postrzelili w nogę mężczyznę w czasie wtorkowej interwencji związanej z kradzieżą rozbójniczą – poinformowała policja. Ranny trafił do miejscowego szpitala.

Oficer prasowy wągrowieckiej policji asp. Dominik Zielińsk poinformował, że we wtorek po godz. 21.00 funkcjonariusze otrzymali informację o kradzieży rozbójniczej, do której doszło na terenie jednego z marketów. Policjanci, którzy udali się na miejsce zdarzenia nie zastali sprawcy, ale podczas patrolowania okolicy natknęli się na mężczyznę odpowiadającego opisowi poszukiwanego.

 

– Podczas próby wylegitymowania mężczyzny doszło sytuacji, w wyniku której policjanci użyli wobec tego mężczyzny broni palnej – powiedział Zieliński.

 

Advertisement

Dodał, że mężczyzna został raniony w nogę. Interweniujący funkcjonariusze udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej, a ranny trafił do wągrowieckiego szpitala. Policjant przekazał, że postrzelony jest mieszkańcem gminy Wągrowiec.

 

Tłumacząc się dobrem postępowania wyjaśniającego przebieg policyjnej interwencji Zieliński odmówił odpowiedzi na pytanie, czy postrzelony mężczyzna był uzbrojony lub czy był trzeźwy. (PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement