Pilska policja błyska światłami

Od początku grudnia na terenie Piły i powiatu pilskiego trwa akcja „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych”. To przedsięwzięcie profilaktyczne promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które ma na celu ograniczenie zdarzeń z udziałem pieszych. W okresie trwania akcji policjanci nie odnotowali żadnego zdarzenia z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, a do końca listopada, w okresie ostatnich trzech miesięcy niestety było ich ponad 20. W związku z szerokim, pozytywnym zainteresowaniem społecznym akcją jest ona kontynuowana. Apelujemy o zachowanie wyjątkowej ostrożności!!!

W okresie ostatnich trzech miesięcy, do końca listopada br. na terenie powiatu pilskiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Pile odnotowali ponad 20 potrąceń pieszych, które niestety miały miejsce w obrębie przejść dla pieszych! Nasuwa się pytanie, czy w takim razie są to miejsca bezpieczne? Niestety nie!!! Pośpiech bardzo często powoduje, że wchodząc na przejścia dla pieszych zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, jakim jest rozejrzenie się i upewnienie, czy nie nadjeżdża pojazd.

Kierowcy natomiast, zgodnie z obowiązującymi przepisami uważają, że to do obowiązków pieszych należy zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych i często zapominają o kodeksowej zasadzie ograniczonego zaufania. Brak należytego oglądu sytuacji powoduje, że w przypadku wtargnięcia pieszego na przejście, czas na reakcję jest już tak krótki, że dochodzi do potrącenia.

-Dodatkowo często kierujący pojazdami tłumaczą, że słabo oświetlone są miejsca, gdzie poruszają się piesi. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zdiagnozowali ten problem i ustalili, że wstępnie takich miejsc niedostatecznie oświetlonych jest ponad 20. Mamy taką wiedzę i natychmiast reagujemy! Od 1 grudnia br. rozpoczęliśmy na terenie powiatu pilskiego akcję pn. „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!” – informuje podkom. Żaneta Kowalska z KPP w Pile.

Policjanci każdego dnia, w godzinach porannych i popołudniowych „błyskają” światłami oznakowanych radiowozów przy przejściach dla pieszych na terenie powiatu pilskiego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi oraz przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zachowaniu szczególnej ostrożności właśnie w tych miejscach oraz w ich obrębie. Mundurowi podczas akcji, reagują na niezgodne z prawem zachowania pieszych, jak i kierowców wobec pieszych.

Funkcjonariusze przypominają niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o obowiązku noszenia poza obszarem zabudowanym po zmroku elementów odblaskowych oraz zachęcają do korzystania z tych elementów również na terenie miasta Piły. Mundurowi będą podkreślają, że odblask umieszczony na ubraniu, czy torebce znacząco podnosi widoczność pieszego, co wpływa bezpośrednio na jego bezpieczeństwo. Dodatkowo policjanci rozdają pieszym ulotki prewencyjne.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart