Connect with us

Na sygnale

Daj szansę kierowcy

Published

on

W ramach poprawy bezpieczeństwa osób pieszych policjanci z wałeckiej drogówki prowadzą cykliczne działania edukacyjne. Celem prowadzonych akcji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach.

Szerzenie profilaktycznych działań na drodze, w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściach ma na celu podniesienie świadomości niechronionych uczestników ruchu drogowego o czyhających zagrożeniach oraz poprawa ich bezpieczeństwa. Policjanci z drogówki w ostatnich dniach prowadzili akcję pod nazwą „ Bezpiecznie na przejściu- daj szansę kierowcy”, w miejscach, gdzie dochodziło do tragicznych w skutkach zdarzeń na przejściach dla pieszych. Napotkanym pieszym przypominali o zadach przechodzenia przez ulicę, miejscach gdzie pieszy ma pierwszeństwo, oraz zakazach. Zasada popatrz w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo nie dotyczy tylko przedszkolaków ale i dorosłych- apelował do pieszych st. sierż Patryk Kłos i st. post. Paweł Jazowiecki.

Ważnym tematem spotkania były odblaski i ich ważność w bezpieczeństwie pieszych. Jesień to pora roku, gdzie panuje tendencja ubierania się na ciemno. Ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiadające na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, tak naprawdę taki pieszy jest niewidoczny – kierowca jest w stanie zobaczyć go dopiero z odległości 20-30 metrów czyli w sytuacji, gdzie kierujący pojazdem nie będzie miał szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w elementy odblaskowe, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. To może uchronić pieszego przed kalectwem, a nawet uratować mu życie. Czyli odblask daje szanse kierowcy dostrzeżenia osoby na przejściu i zareagowanie we właściwy sposób.

Policjanci w białych czapkach wręczali mieszkańcom samozaciskowe opaski odblaskowe i apelowali o ostrożność i rozwagę.

Advertisement

Głównymi przyczynami tragicznych zdarzeń związanych z nieprawidłowym zachowaniem pieszych są:

– przechodzenie przez jezdnię pomimo wyświetlanego na sygnalizatorze sygnału czerwonego,
– nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym samochodem,
– wychodzenie na jezdnię zza przeszkody (np. zza autobusu),
– przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.
Zasady przechodzenia przez jezdnię
Pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz , korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

mł. asp. Beata Budzyń

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Tragiczny wypadek na DW 178. Nie żyje kierowca BMW

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Tragicznie rozpoczyna się ten tydzień na drogach w naszym regionie. Na drodze krajowej nr 178, wczesnym rankiem, między Gostomią a Łąkami (gm. Wałcz) doszło do śmiertelnego wypadku.

– Kierowca BMW z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna jechał sam – powiedziała nam st. asp. Beata Budzyń – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wałczu.
Na miejscu pracują policyjni technicy.

Continue Reading

Na sygnale

Ktoś podpalił pilską siedzibę WIOŚ

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

To pierwszy w historii przypadek podpalenia pilskiej siedziby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Nieznani sprawcy w nocy z czwartku na piątek najpierw nawiercili w oknach dziury, przez które wlali łatwopalną substancję, po czym je podpalili. Spaleniu uległo jedno z pomieszczeń.

Na miejscu przez kilka godzin pracowali policyjni technicy oraz biegły  z zakresu pożarnictwa. Zabezpieczony został także monitoring.

To pierwszy taki przypadek w historii pilskiego WIOŚ.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement