Wyjątkowo smaczny festiwal

Przed nami VII Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej. Gospodarzem tego prestiżowego, zaplanowanego na sobotę, 9 września wydarzenia, będzie Powiat Pilski. Stało się tak dzięki zwycięstwu Koła Gospodyń Wiejskich „Włościanki” z Białośliwia w szóstej edycji Festiwalu, który dwanaście miesięcy temu odbył się w Kawęczynie (powiat turecki). W nagrodę reprezentacja ziemi pilskiej otrzymała prawo organizacji tego wyjątkowo smacznego przedsięwzięcia i skwapliwie z tej szansy skorzystała.

– Jednym z patronów wydarzenia jest marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, który wyasygnował na organizację imprezy blisko 30 tysięcy złotych. Należy w tym miejscu wspomnieć o dwóch pozostałych instytucjach, które współorganizują Festiwal: Gminie Białośliwie i Lokalnej Grupie Działania „Krajna nad Notecią”. Wszystkim serdecznie dziękuję – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Eligiusz Komarowski, starosta pilski. I dodał: – Na piękniejącym obiekcie przy Okrzei, który w tym roku gościł już strażaków i żołnierzy na spektakularnych piknikach, czeka nas kolejna wspaniała impreza. O zwycięstwo rywalizować będzie 12 zespołów. Zaprezentuje się również około 60 wystawców, będą pokazy rękodzieła, a na scenie zagrają zespoły, które z pewnością rozgrzeją publiczność. Oczywiście, będzie można degustować bardzo smaczne regionalne potrawy.

Głos zabrał również Krzysztof Rutkowski, wójt Gminy Białośliwie: – Rok temu nasze „Włościanki”, które również są dziś razem z nami, spisały się świetnie podczas Fetiwalu Smaków, dzięki czemu możemy wspólnie przygotowywać się do imprezy będącej świetną okazją do promocji powiatu i regionu. Zapraszam 9 września do Piły, a niespełna tydzień wcześniej na powiatowo – gminne dożynki, które odbędą się w Białośliwiu.

Grzegorz Supron, dyrektor LGD „Krajna nad Notecią” dodał: – Jednym z naszych założeń jest promocja i wspieranie obszarów wiejskich, dlatego z przyjemnością włączyliśmy się w organizację wydarzenia. Takie oryginalne inicjatywy chcemy zawsze wspierać.

Trafnie podsumował konferencję Stefan Piechocki, wicestarosta pilski: – Pragniemy być „tradycyjnie nowocześni”. Szykuje się bardzo smaczny festiwal, o czym najlepiej przekonać się osobiście. A przy okazji poznać przepisy, które nie są powszechnie dostępne.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak spotkać się wspólnie w sobotę, 9 września na stadionie przy Okrzei w Pile. Do zobaczenia!

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart