Wkrótce otwarcie Pilskiego Muzeum Wojskowego

Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy stałej zatytułowanej.: „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo – Samochodowej” , która wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej celem jest przybliżenie 100. lat tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, którego początki sięgają 1918 r. Historia naszego miasta jest częścią tego procesu. Uroczyste otwarcie nastąpi 14 lipca o godz. 12.00.

W muzeach wojskowych pamięta się o dowódcach, żołnierzach i bitwach, my chcemy pokazać rozwój motoryzacji w Wojsku Polskim oraz przypominać o ośrodkach szkolących Żołnierzy – kierowców, mechaników, dzięki których ciężkiej pracy czołgi i inny sprzęt był zdolny do walki i wygrywania bitew.

Będzie to kolejna nasza ekspozycja zlokalizowana w schronohangarach na pilskim lotnisku, dokumentująca nie tylko lokalną historię naszego miasta, ale także jej umiejscowienie w szerszym procesie historycznym i polskich tradycjach wojskowych.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyła plenerowa wystawa i dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego, historycznego (z naszych zbiorów) jak i obecnie używanego w Wojsku Polskim. W ruchu będzie można zobaczyć między innymi: czołg PT-91 „Twardy”, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz zestaw niskopodwoziowy do przewozu czołgów.

Ciekawostką będzie pokaz opracowanego w końcówce lat 60. w pilskiej Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej trenażera MPG-69, służącego do nauki jazdy czołgiem. Trenażery były produkowane seryjnie i wykorzystywane do szkolenia w jednostkach pancernych w całej Polsce. Jedyny zachowany pojazd tego typu został odbudowywany przez studentów Politechniki Lubelskiej.

Mamy również dużą niespodziankę dla miłośników militarnej historii Piły, ale o tym powiemy dopiero podczas otwarcia wystawy – mówi Przemysław Olszyński z Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Będą atrakcje dla dzieci, przejażdżki pojazdami wojskowymi oraz grochówka z kuchni polowej.

Czas: Sobota 14.07.2018r. Uroczyste otwarcie o godzinie 12:00. Zakończenie o 16:00.

Miejsce: Lotnisko w Pile, schronohangary nr 3 i 4 siedziba Pilskiego Muzeum Wojskowego.

 

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart