Wizyta w w powiecie Schwalm – Eder

Powstałe w 2014 roku Polsko – Niemieckie Stowarzyszenie Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i Powiatu Pilskiego oraz jego bliźniaczy odpowiednik w Niemczech, od samego początku swojego istnienia, bardzo ściśle współpracują ze sobą. Celem towarzystwa jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej, zwłaszcza w zakresie inicjowania i wspierania przyjaznych stosunków łączących oba powiaty, a także pomocy w przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych, w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży, w celu dalszego pogłębiania wzajemnych przyjaźni oraz świadomości społecznej i kulturalnej obu państw.

W bieżącym roku – z inicjatywy Prezes Stowarzyszenia Gabrieli Kwiatkowskiej – doszło do spotkania delegacji gminy Łobżenica i gminy Schreckbach, której owocem będzie podpisanie za kilka dni w Berlinie w budynku Reichstagu umowy partnerskiej między gminami. Prezes Kwiatkowska będzie oczywiście jedną z uczestniczek tej uroczystości.

Na przełomie lipca i sierpnia br. kilkunastoosobowa grupa młodzieży gimnazjalnej z Łobżenicy, Osieka nad Notecią i Wysokiej wypoczywała wraz ze swoimi niemieckimi rówieśnikami na obozie zorganizowanym w należącej do powiatu Schwalm-Eder placówce w miejscowości uzdrowiskowej Dahme w kraju związkowym Schleswig-Holstein w powiecie Ostholstein. Projekt ten był również rezultatem współpracy obu stowarzyszeń.
Natomiast w dniach 15 – 20 września br. – na zaproszenie niemieckiego stowarzyszenia – w powiecie Schwalm–Eder gościła grupa mieszkańców powiatu pilskiego. Gospodarze przygotowali polskim gościom bardzo atrakcyjny program pobytu. – Była wizyta nad jeziorem Edersee, podczas której poznaliśmy tamę wybudowaną w 1914 roku, pływaliśmy statkiem po jeziorze oraz zwiedzaliśmy elektorownię szczytowo – pompową, zwiedzaliśmy starówkę w Hombergu, której cudowną panoramę mogliśmy podziwiać z wieży kościelnej oraz ruiny zamku w tym mieście. Obejrzeliśmy też klasztor w Haydau, pływaliśmy tratwą po rzece Fulda oraz zwiedziliśmy browar – muzeum w Malsfeld, a także poznaliśmy piękne miasto Melsungen, kończąc nasz pobyt wspinaczką na Świętą Górę (Heiligenberg) – informuje prezes Kwiatkowska.
Najważniejszym punktem pobytu był jednak wieczór polsko – niemiecki w którym, prócz polskich gości, wzięło udział ok. 30 mieszkańców powiatu Schwalm–Eder, w większości uczestników ubiegłorocznej wizyty w Polsce. \

-Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście, m.in. sekretarz stanu landu Hesja Mark Weinmeister, starosta Winfried Becker, wicestarosta Jűrgen Kaufmann, przewodniczący rady powiatu Michael Kreutzmann oraz kilkoro burmistrzów. Świadczy to o bardzo poważnym traktowaniu naszych stowarzyszeń przez niemieckie władze lokalne – dodaje Kwiatkowska.

W swoich wystąpieniach, zarówno prezesi stowarzyszeń: Karl Großenbach i Gabriela Kwiatkowska, jak i lokalni politycy podkreślali potrzebę dalszego zacieśniania współpracy i partnerstwa między oboma stowarzyszeniami. Omówiono również wstępne założenia wizyty niemieckich gości w Polsce w przyszłym roku.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart