Powstanie Wielkopolskie 1918/19 w regionie nadnoteckim

W Muzeum Okręgowym w Pile do 3 marca można oglądać ciekawą wystawę pt.  „Powstanie Wielkopolskie 1918/19 w regionie nadnoteckim”. Została ona  zorganizowana w stulecie zrywu niepodległościowego, który przyniósł wolność dużej części naszego regionu.

Sto lat temu Wielkopolanie podjęli trud walki z pruskim zaborcą. Ten powstańczy zryw dokumentuje nasza wystawa. W jej pierwszej części prezentujemy obiekty związane z Piłą okresu I wojny światowej.

Przedstawiamy tu zarówno garnizon pruski (lotnictwo i 149 Pułk Piechoty) jak i działalność Polaków, skupionych w Radzie Ludowej dążących po klęsce cesarskich Niemiec do włączenia Piły w granice odradzającej się Polski. Drugą część wystawy rozpoczynamy prezentacją pamiątek po Ignacym Janie Paderewskim. Jego przyjazd do Poznania był iskrą, która wywołała Powstanie. W tej części wystawy obok pamiątek po powstańcach, bohaterach naszego regionu przedstawiamy sześć oryginalnych mundurów Wojsk Wielkopolskich z 1919 r. różnych formacji. Są to bardzo cenne i unikatowe w skali kraju uniformy. Obok obiektów z naszego regionu prezentujemy kolekcję orzełków oraz zbiór pamiątek po powstańczym lotnictwie- zapewniają organizatorzy.

Trzecia część wystawy obrazuje ruch weteranów Powstania i to zarówno w okresie międzywojennym, jak i po II wojnie światowej. Tu obok sztandarów i proporców powstańczych przedstawiamy mundury bohaterów z naszego regionu północnej Wielkopolski.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart