Biblioteka z ofertą dla osób niewidomych

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana przystąpiła do projektu pod nazwą „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2017”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. W ramach tego projektu Biblioteka nieodpłatnie otrzymała dwa urządzenia przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Mowa o „czytaku plus” i „czytaku NPN”.

Czytak plus jest odpowiedni dla wymagających czytelników, którzy mogą dzięki niemu słuchać książek w różnych formatach, a także korzystać z dyktafonu i radia. Z kolei czytak NPN to bardzo proste urządzenie, przyjazne osobom starszym, które w nieskomplikowany sposób pozwoli czytelnikom skorzystać z dobrodziejstw książki mówionej. Na podstawie umowy użyczenia, PiMBP w Pile będzie mogła wypożyczać czytaki wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku (wymagane będzie orzeczenie o niepełnosprawności).

Biblioteka otrzymała także bezpłatnie pakiet blisko 1500 cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na tych urządzeniach. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem, zasób książek audio będzie sukcesywnie powiększany. Stowarzyszenie „Larix” od 2007 roku zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych, przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki wsparciu Ministra Kultury, czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków. Projekt dofinansował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Urządzenia wraz z książkami można wypożyczyć w Dziale Zbiorów Multimedialnych. Do korzystania z nagrań Biblioteka zaprasza także osoby posiadające własne urządzenia.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart