Siódemka z dobrym klimatem

„Siódemka z dobrym klimatem” – pod takim hasłem uczniowie klasy VII C Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile, we współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci realizowali ogólnopolski projekt „Klimatyczna klasa”. Działania dzieci, których celem było propagowanie wśród rówieśników i dorosłych świadomego życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, rozpoczęły się na początku bieżącego roku i zostały podsumowane wczoraj. Młodych pilan wspierali rodzice oraz dwie miejskie spółki: Miejski Zakład Komunikacji i Miejska Energetyka Cieplna.

– Prócz promowania treści ekologicznych i nauki jak żyć ważnym elementem projektu było rozwijanie umiejętności współpracy opierającej się na rozmowach, zrozumieniu, wzajemnym wsparciu, czy motywowaniu siebie w pokonywaniu trudności podczas wykonywania wyznaczonych zadań. Uważam, że wszystkie te cele osiągnęliśmy – oceniła Maja Cieślak-Strzelec, wychowawczyni klasy VII C, która zainicjowała udział swoich uczniów w projekcie.

– Efekty waszej pracy zrobiły na mnie duże wrażenie i bardzo się cieszę, że w waszej szkole w nowatorski sposób podjęliście temat ochrony naszej planety, która bez działań podnoszących świadomość o zagrożeniach i właściwym postępowaniu, może wkrótce zginąć. W imieniu prezydenta Piotra Głowskiego i wszystkich radnych gratuluję wam pomysłów i dziękuję za determinację i pracę włożone podczas ich realizacji – powiedziała podczas uroczystego podsumowania projektu przewodnicząca Rady Miasta Piły Maria Kubica.

Projekt „Siódemka z dobrym klimatem” składał się z dwóch etapów:

– W pierwszym etapie uczniowie wybrali problem który ich najbardziej zainteresował. Ich wybór padł na temat „Osiedla w obliczu zmian klimatycznych”. Zadanie młodzieży polegało w tym przypadku, na zaplanowaniu pracy oraz wykonanie ulotki tematycznej, jako pracy konkursowej.

– W drugim etapie młodzi pilanie realizowali zaplanowane przez siebie zadania. Redagowali artykuły, które następnie publikowane były na blogu, w czasopiśmie „Tętno Regionu” oraz na ogólnopolskich platformach: juniormedia.pl i wirtualnaredakcja.pl, a także na stronie Scenariusze Lekcji – realizacje projektów (Facebook). Organizowali: happeningi, wystawy, spotkania i lekcje edukacyjne.

W wykonaniu zaplanowanych działań młodych pilan wsparły miejskie spółki MZK i MEC. Dzięki temu uczestnicy projektu dowiedzieli się, w jaki sposób w Pile w bezpieczny i ekologiczny sposób produkowane jest ciepło i energia elektryczna oraz jaki wpływ na środowisko naturalne mają różnego typu silniki miejskich autobusów. Ważnym elementem tej współpracy była również dyskusja o tym, w jaki sposób przekonać dorosłych mieszkańców Piły, by dla zmniejszenia ilości smogu w mieście, zrezygnowali z użytkowania samochodów osobowych, na rzecz korzystania z hybrydowych i niskoemisyjnych autobusów, których MZK ma w swoim taborze coraz więcej.

Zdobyte w ten sposób wiadomości i doświadczenia uczniowie klasy VII C, wykorzystali między innymi podczas prowadzenia lekcji edukacyjnych, dla swoich koleżanek i kolegów z młodszych klas.

– Bardzo dużo dowiedziałyśmy się o ekologii, jak groźny jest smog i co powinniśmy robić w określonych sytuacjach, by chronić przed zanieczyszczeniami nasze środowisko naturalne. Bardzo ważnym doświadczeniem była również nauka współpracy dla osiągnięcia wspólnego celu. Zdobyte w trakcie projektu doświadczenia i wiedza na pewno przyda nam się w dorosłym życiu – deklarują zgodnie: Julia Wałczacka, Paulina Ciesielska i Natlia Bitans.

W ramach projektu, jego uczestnicy przeprowadzili również dwa konkursy: Miejski Konkurs Poetycki „Nasz świat” pod patronatem Prezydenta Miasta Piły oraz dwa plastyczne, w których uczestniczyli uczniowie SP 7.

Wyniki Miejskiego Konkursu Poetyckiego „Nasz świat” pod Patronatem Prezydenta Miasta Piły – Piotra Głowskiego

I miejsce Gabriela Kubera SP6

Opiekun Mirosława Rościszewska

II miejsce Antonina Kopka SP7

III miejsce Maria Jasion SP5

Opiekun Honorata Sekuterska-Nowak

Wyróżnienie Zuzanna Szwagierczak SP7

Jury: Henryk Liszkiewicz, Wanda Strzelec, Izabella Bartol

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „Zły smo(k)g”

Kl. I

I m. Mateusz Skrzypczak I b

I m. Weronika Urbanowicz I c

I m. Paulina Walas I a

II m. Mateusz Parecki I a

III m. Maja Walewska I b

Kl. II i III

I m. Szymon Nakoneczny II c

I m. Sergiusz Wojtasik III b

II m. Weronika Kabat II a

III m. Lena Wolańska II d

Wyróżnienia

Ignacy Pietrzak II b

Wojtek Banach II b

Nikola Sołtysiak II b

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „ Dom moich marzeń z zieloną kurtyną”

Kl. IV-VIII

I m. Zofia Domagała VI a

I m. Nikola Palicka V a

II m. Weronika Kokowicz V b

III m. Karolina Kuczyńska V b

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart