Connect with us

Edukacja

Siódemka z dobrym klimatem

Published

on

“Siódemka z dobrym klimatem” – pod takim hasłem uczniowie klasy VII C Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile, we współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci realizowali ogólnopolski projekt „Klimatyczna klasa”. Działania dzieci, których celem było propagowanie wśród rówieśników i dorosłych świadomego życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, rozpoczęły się na początku bieżącego roku i zostały podsumowane wczoraj. Młodych pilan wspierali rodzice oraz dwie miejskie spółki: Miejski Zakład Komunikacji i Miejska Energetyka Cieplna.

– Prócz promowania treści ekologicznych i nauki jak żyć ważnym elementem projektu było rozwijanie umiejętności współpracy opierającej się na rozmowach, zrozumieniu, wzajemnym wsparciu, czy motywowaniu siebie w pokonywaniu trudności podczas wykonywania wyznaczonych zadań. Uważam, że wszystkie te cele osiągnęliśmy – oceniła Maja Cieślak-Strzelec, wychowawczyni klasy VII C, która zainicjowała udział swoich uczniów w projekcie.

– Efekty waszej pracy zrobiły na mnie duże wrażenie i bardzo się cieszę, że w waszej szkole w nowatorski sposób podjęliście temat ochrony naszej planety, która bez działań podnoszących świadomość o zagrożeniach i właściwym postępowaniu, może wkrótce zginąć. W imieniu prezydenta Piotra Głowskiego i wszystkich radnych gratuluję wam pomysłów i dziękuję za determinację i pracę włożone podczas ich realizacji – powiedziała podczas uroczystego podsumowania projektu przewodnicząca Rady Miasta Piły Maria Kubica.

Projekt „Siódemka z dobrym klimatem” składał się z dwóch etapów:

Advertisement

– W pierwszym etapie uczniowie wybrali problem który ich najbardziej zainteresował. Ich wybór padł na temat „Osiedla w obliczu zmian klimatycznych”. Zadanie młodzieży polegało w tym przypadku, na zaplanowaniu pracy oraz wykonanie ulotki tematycznej, jako pracy konkursowej.

– W drugim etapie młodzi pilanie realizowali zaplanowane przez siebie zadania. Redagowali artykuły, które następnie publikowane były na blogu, w czasopiśmie „Tętno Regionu” oraz na ogólnopolskich platformach: juniormedia.pl i wirtualnaredakcja.pl, a także na stronie Scenariusze Lekcji – realizacje projektów (Facebook). Organizowali: happeningi, wystawy, spotkania i lekcje edukacyjne.

W wykonaniu zaplanowanych działań młodych pilan wsparły miejskie spółki MZK i MEC. Dzięki temu uczestnicy projektu dowiedzieli się, w jaki sposób w Pile w bezpieczny i ekologiczny sposób produkowane jest ciepło i energia elektryczna oraz jaki wpływ na środowisko naturalne mają różnego typu silniki miejskich autobusów. Ważnym elementem tej współpracy była również dyskusja o tym, w jaki sposób przekonać dorosłych mieszkańców Piły, by dla zmniejszenia ilości smogu w mieście, zrezygnowali z użytkowania samochodów osobowych, na rzecz korzystania z hybrydowych i niskoemisyjnych autobusów, których MZK ma w swoim taborze coraz więcej.

Zdobyte w ten sposób wiadomości i doświadczenia uczniowie klasy VII C, wykorzystali między innymi podczas prowadzenia lekcji edukacyjnych, dla swoich koleżanek i kolegów z młodszych klas.

Advertisement

– Bardzo dużo dowiedziałyśmy się o ekologii, jak groźny jest smog i co powinniśmy robić w określonych sytuacjach, by chronić przed zanieczyszczeniami nasze środowisko naturalne. Bardzo ważnym doświadczeniem była również nauka współpracy dla osiągnięcia wspólnego celu. Zdobyte w trakcie projektu doświadczenia i wiedza na pewno przyda nam się w dorosłym życiu – deklarują zgodnie: Julia Wałczacka, Paulina Ciesielska i Natlia Bitans.

W ramach projektu, jego uczestnicy przeprowadzili również dwa konkursy: Miejski Konkurs Poetycki “Nasz świat” pod patronatem Prezydenta Miasta Piły oraz dwa plastyczne, w których uczestniczyli uczniowie SP 7.

Wyniki Miejskiego Konkursu Poetyckiego “Nasz świat” pod Patronatem Prezydenta Miasta Piły – Piotra Głowskiego

I miejsce Gabriela Kubera SP6

Advertisement

Opiekun Mirosława Rościszewska

II miejsce Antonina Kopka SP7

III miejsce Maria Jasion SP5

Opiekun Honorata Sekuterska-Nowak

Advertisement

Wyróżnienie Zuzanna Szwagierczak SP7

Jury: Henryk Liszkiewicz, Wanda Strzelec, Izabella Bartol

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „Zły smo(k)g”

Kl. I

Advertisement

I m. Mateusz Skrzypczak I b

I m. Weronika Urbanowicz I c

I m. Paulina Walas I a

II m. Mateusz Parecki I a

Advertisement

III m. Maja Walewska I b

Kl. II i III

I m. Szymon Nakoneczny II c

I m. Sergiusz Wojtasik III b

Advertisement

II m. Weronika Kabat II a

III m. Lena Wolańska II d

Wyróżnienia

Ignacy Pietrzak II b

Advertisement

Wojtek Banach II b

Nikola Sołtysiak II b

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „ Dom moich marzeń z zieloną kurtyną”

Kl. IV-VIII

Advertisement

I m. Zofia Domagała VI a

I m. Nikola Palicka V a

II m. Weronika Kokowicz V b

III m. Karolina Kuczyńska V b

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pilska “budowlanka” ma już 60 lat

Published

on

By

19 kwietnia uczniowie i kadra nauczycielska obchodzili jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Budowalnych w Pile. Na uroczystość licznie przybyli absolwenci szkoły, dawni pedagodzy i dyrektorzy oraz liczni goście.

Uroczystości odbyły się w auli Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Gości przywitała dyrektor szkoły Karina Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu 60 lat do rozwoju i sukcesów popularnej „Budowlanki”, która wykształciła tysiące specjalistów.

Życzenia i gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do budowy potencjału szkoły. Zespół Szkół Budowlanych to wyjątkowa placówka oświatowa Powiatu Pilskiego. Poprzez kształcenie profesjonalnych kadr budowlanych przyczyniła się do rozwoju Piły i regionu, a jej absolwenci spełniają swoje zawodowe i naukowe pasje. Jubileusz to znakomita okazja do wspomnień i podsumowań, przede wszystkim sukcesów, którymi szczyci się placówka oraz jej uczniowie, zarówno na polu edukacyjnym, sportowym oraz artystycznym. To okazja do podziękowań także gronu pedagogicznemu, pracownikom oraz uczniom. Życzę dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów – powiedział starosta.

Gratulacje złożył również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, w imieniu radnych Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Jubileusz był okazją do nadania szkole nowego sztandaru z obecną nazwą placówki, która jeszcze w latach 2013-2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile. Ta zresztą w długiej historii szkoły wiele razy się zmieniała, podobnie jak zakres nauczania i kierunków.

Podczas uroczystości przypomniano bogatą historię, której założycielem i pierwszym dyrektorem był  zasłużony dla rozwoju Piły inż. Bogdan Toboła – Honorowy Obywatel Miasta Piły. Szkoła od początku miała swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego. Na początku kształciła jedynie na poziomie zawodowym, dzisiaj funkcjonuje tu technikum i szkoły branżowe.

Advertisement

W ciągu 60 lat szkołę puściło  9455 absolwentów, pracowało 653 nauczycieli.

Szkoła mocno się rozwinęła. W latach 2018 – 2021 budynek został zmodernizowany, a dach i fasada zostały odnowione, przez co szkoła odzyskała dawny blask. W szkole powstały, były modernizowane i doposażane kolejne pracownie zawodowe. Od roku 2019 r. w wyniku udziału w projektach unijnych szkoła pozyskała ponad 2 mln zł. Uczniowie w ramach „Erasmus Plus” odbywają praktyki za granicą, podobnie jak nauczyciele biorą udział w zagranicznych szkoleniach.

Dzisiaj Zespół Szkół Budowlanych w Pile współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz uczelniami wyższymi. m.in. Akademią Nauk Stosowanych w Pile, czy Politechniką Poznańską. Podpisał także umowy partnerskie z firmami: ENEA, ARDAGH GLASS oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Historia szkoły:
Historia szkoły jest niezwykle ciekawa. Warto przypomnieć, że została otwarta 1 września 1963 r., a jej założycielem był inż. Bogdan Toboła, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego Pile. Najpierw powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, a jej siedzibą stał się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, przy ul. Kilińskiego 16, w którym szkoła mieści się do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bogdan Toboła, jej organizator.
Przełomowym w dziejach szkoły był rok 1975. Decyzją ministra budownictwa został utworzony Zespół Szkół Budowlanych im prof. Romana Kozaka Pilskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Pile. Nowym dyrektorem został mgr Jerzy Radke. W skład Zespołu wchodziły wówczas: Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, Technikum Budowlane dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących i Szkoła Mistrzów dla Pracujących.

Advertisement

W 1987 roku w skład Zespołu Szkół wchodziły: Zasadnicza Szkoła Budowlana Kombinatu Budowlanego, Technikum Budowlane Młodzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej, Technikum Budowlane dla Pracujących (wieczorowe na podbudowie szkoły zasadniczej).

W maju 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Adam Grzeszczak, który pełnił swoją funkcję do 31 sierpnia 2016 r.
1 września 1998 roku powołano Liceum Ogólnokształcące, a 1 września 2002 roku Liceum Profilowane, do którego ostania rekrutacja miała miejsce w 2007 r., z kolei w 2015 roku mury szkoły opuścili ostatni absolwenci liceum ogólnokształcącego. Szkoła skupiła się tylko na oddziałach zawodowych.

Od 1 września 2017-31 sierpnia 2022 r. dyrektorem szkoły był mgr Arkadiusz Jeż od 1 września 2022 – mgr Karina Mazurek od 1 września 2022 roku
Obecnie funkcjonują tu: Technikum nr 4 w Pile, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia nr 4 w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W Pile na Gwdzie odbyła się operacja “Czysta rzeka”

Published

on

By

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Pile odbyła się operacja czysta rzeka – GWDA. Piła 2024.

– Na niewielkim odcinku rzeki zebraliśmy sporą ilość odpadów. Pozostało ich dużo więcej. Nadal jest wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: butelki szklane, puszki, oraz wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Piękne miejsce ale bardzo zaniedbane – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
– Dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Pile. Dziękujemy za odbiór odpadów przez Gminę Piła (Altvater Piła Sp. z o.o.). Dziękujemy za worki i rękawiczki od Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dodaje Łazowy.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement