Robotyka i programowanie

Pilski projekt „Robotyka i programowanie” znalazł się na liście kilkuset projektów, na które głosować można w sklepach TESCO. Projekt zyskał uznanie ekspertów oraz Komisji Grantowej. Jeśli znajdzie się na liście 125 organizacji, które otrzymają grant na 5000 zł, stowarzyszenie „Zaprogramuj przyszłość” kupi roboty Lego Mindstorms i przeprowadzi warsztaty programowania dla wszystkich gimnazjów z powiatu pilskiego. Głosowanie rusza 3 października.

Robiąc zakupy, zagłosuj i pomóż młodzieży z Piły zacząć przygodę z programowaniem. Być może będzie to ich pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonego, dobrze płatnego i poszukiwanego na rynku pracy zawodu.

Po co uczniom programowanie?
W pilskich szkołach szansę na naukę programowania mają nieliczni. Ciągle mało jest zajęć z programowania, jeszcze mniej z robotyki. Zdaniem Katarzyny Pazdej i Renaty Nagiewicz, nauczycielek z Technikum Informatycznego i założycielek stowarzyszenia „Zaprogramuj przyszłość”, szkoły nie nadążają za
rozwojem i nowymi technologiami. Z kolei zajęcia pozaszkolne w dziedzinie robotyki i programowania dostępne są dla nielicznych, a na rynku pracy istnieje wielkie zapotrzebowanie na programistów.
– Dlatego warto, żeby dzieci uczyły się już od najmłodszych lat podstaw programowania i robotyki – mówią K. Pazdej i R. Nagiewicz.

Kto skorzysta z projektu?
Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów z programowania i robotyki dla
młodzieży w wieku 14-16 lat. Uczestnicy poznają podstawy języka C++ oraz
programowania robotów. Zajęcia odbywać się będą w ZSP nr 1 w Pile. Prowadzić je będą nauczyciele informatycy, specjaliści łączący umiejętności programistyczne z dużym doświadczeniem pedagogicznym i pasją przekazywania wiedzy. Warsztaty będą prowadzone w grupach 15 osobowych.

Programowanie (nie) tylko dla programistów
Czy każdy, kto w gimnazjum, a nawet szkole podstawowej zacznie uczyć się programowania, zostanie w przyszłości programistą?
– Zdecydowanie nie! – odpowiadają inicjatorki akcji. – Ale umiejętności programistyczne wpłyną na rozwój intelektualny dzieci, rozwiną ich
kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów. To z kolei zwiększy ich szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy w przyszłości.

Zaprogramuj LEGO
Na potrzeby warsztatów Stowarzyszenie planuje kupić dwa roboty programowalne LEGO MINDSTORMS EV3 w wersji edukacyjnej.
Projekt obejmie wszystkie szkoły gimnazjalne na terenie powiatu pilskiego. Stowarzyszeni „Zaprogramuj przyszłość” zapraszać będzie uczniów zainteresowanych programowaniem. W sumie projekt obejmie 120 osób.
Dzięki warsztatom młodzież nabędzie pierwszych umiejętności programistycznych (pozna konstrukcje programistyczne w języku C++ takie jak zmienne, instrukcje warunkowe, pętle) oraz umiejętności programowania
robotów (wykorzystanie czujników, silników, przekładni) oraz nawiążą nowe relacje z uczniami technikum, ponieważ zajęcia odbywały będą się w Technikum Informatycznym (ZSP nr 1 czyli popularnym Mechaniku).

Programowanie ciekawsze niż granie?
– Zagłosuj na nasz projekt, a twoje dziecko przekona się, że programowanie może być bardziej fascynujące niż samo granie – mówią twórczynie projektu, które oprócz pracy w szkole prowadzą także Akademię Programowania LeveUP, w której uczą programowania nawet siedmiolatków. – Dzięki projektowi młodzież z powiatu pilskiego uczestniczyć będzie w warsztatach z programowania. Będzie to dla nich świetna przygoda, a jednocześnie, być może pierwszy krok do zdobycia dobrego zawodu.

Stowarzyszenie „Zaprogramuj przyszłość”
zostało powołane przez osoby związane z informatyką, programowaniem i edukacją. Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej szczególnie w zakresie rozbudzania i rozwijania zainteresowań nowymi technologiami, programowaniem i robotyką.
Poprzez zajęcia z młodzieżą i warsztaty twórcy Stowarzyszenia chcą upowszechniać ideę społeczeństwa informacyjnego, gotowego do twórczego wykorzystania technologii, które pojawiły się w XXI wieku.

Jak głosować?
Od 3 do 31 października przy zakupach w sklepach Tesco klienci, oprócz paragonu, otrzymają żeton do do głosowania, który wrzucony do jednej z urn staje się głosem oddanym na wybrany projekt.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart