Connect with us

Edukacja

Robotyka i programowanie

Published

on

Pilski projekt „Robotyka i programowanie” znalazł się na liście kilkuset projektów, na które głosować można w sklepach TESCO. Projekt zyskał uznanie ekspertów oraz Komisji Grantowej. Jeśli znajdzie się na liście 125 organizacji, które otrzymają grant na 5000 zł, stowarzyszenie „Zaprogramuj przyszłość” kupi roboty Lego Mindstorms i przeprowadzi warsztaty programowania dla wszystkich gimnazjów z powiatu pilskiego. Głosowanie rusza 3 października.

Robiąc zakupy, zagłosuj i pomóż młodzieży z Piły zacząć przygodę z programowaniem. Być może będzie to ich pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonego, dobrze płatnego i poszukiwanego na rynku pracy zawodu.

Po co uczniom programowanie?
W pilskich szkołach szansę na naukę programowania mają nieliczni. Ciągle mało jest zajęć z programowania, jeszcze mniej z robotyki. Zdaniem Katarzyny Pazdej i Renaty Nagiewicz, nauczycielek z Technikum Informatycznego i założycielek stowarzyszenia „Zaprogramuj przyszłość”, szkoły nie nadążają za
rozwojem i nowymi technologiami. Z kolei zajęcia pozaszkolne w dziedzinie robotyki i programowania dostępne są dla nielicznych, a na rynku pracy istnieje wielkie zapotrzebowanie na programistów.
– Dlatego warto, żeby dzieci uczyły się już od najmłodszych lat podstaw programowania i robotyki – mówią K. Pazdej i R. Nagiewicz.

Kto skorzysta z projektu?
Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów z programowania i robotyki dla
młodzieży w wieku 14-16 lat. Uczestnicy poznają podstawy języka C++ oraz
programowania robotów. Zajęcia odbywać się będą w ZSP nr 1 w Pile. Prowadzić je będą nauczyciele informatycy, specjaliści łączący umiejętności programistyczne z dużym doświadczeniem pedagogicznym i pasją przekazywania wiedzy. Warsztaty będą prowadzone w grupach 15 osobowych.

Advertisement

Programowanie (nie) tylko dla programistów
Czy każdy, kto w gimnazjum, a nawet szkole podstawowej zacznie uczyć się programowania, zostanie w przyszłości programistą?
– Zdecydowanie nie! – odpowiadają inicjatorki akcji. – Ale umiejętności programistyczne wpłyną na rozwój intelektualny dzieci, rozwiną ich
kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów. To z kolei zwiększy ich szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy w przyszłości.

Zaprogramuj LEGO
Na potrzeby warsztatów Stowarzyszenie planuje kupić dwa roboty programowalne LEGO MINDSTORMS EV3 w wersji edukacyjnej.
Projekt obejmie wszystkie szkoły gimnazjalne na terenie powiatu pilskiego. Stowarzyszeni „Zaprogramuj przyszłość” zapraszać będzie uczniów zainteresowanych programowaniem. W sumie projekt obejmie 120 osób.
Dzięki warsztatom młodzież nabędzie pierwszych umiejętności programistycznych (pozna konstrukcje programistyczne w języku C++ takie jak zmienne, instrukcje warunkowe, pętle) oraz umiejętności programowania
robotów (wykorzystanie czujników, silników, przekładni) oraz nawiążą nowe relacje z uczniami technikum, ponieważ zajęcia odbywały będą się w Technikum Informatycznym (ZSP nr 1 czyli popularnym Mechaniku).

Programowanie ciekawsze niż granie?
– Zagłosuj na nasz projekt, a twoje dziecko przekona się, że programowanie może być bardziej fascynujące niż samo granie – mówią twórczynie projektu, które oprócz pracy w szkole prowadzą także Akademię Programowania LeveUP, w której uczą programowania nawet siedmiolatków. – Dzięki projektowi młodzież z powiatu pilskiego uczestniczyć będzie w warsztatach z programowania. Będzie to dla nich świetna przygoda, a jednocześnie, być może pierwszy krok do zdobycia dobrego zawodu.

Stowarzyszenie „Zaprogramuj przyszłość”
zostało powołane przez osoby związane z informatyką, programowaniem i edukacją. Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej szczególnie w zakresie rozbudzania i rozwijania zainteresowań nowymi technologiami, programowaniem i robotyką.
Poprzez zajęcia z młodzieżą i warsztaty twórcy Stowarzyszenia chcą upowszechniać ideę społeczeństwa informacyjnego, gotowego do twórczego wykorzystania technologii, które pojawiły się w XXI wieku.

Advertisement

Jak głosować?
Od 3 do 31 października przy zakupach w sklepach Tesco klienci, oprócz paragonu, otrzymają żeton do do głosowania, który wrzucony do jednej z urn staje się głosem oddanym na wybrany projekt.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Sukces uczniów I LO w Pile w Wielkopolskiej Lidze Liceów

Published

on

By

Drużyna z I LO im Marii Skłodowskiej-Curie w Pile zajęła II miejsce w rozgrywkach Wielkopolskiej Ligi Liceów, w której biorą udział wybitnie zdolni uczniowie z liceów ogólnokształcących w województwie wielkopolskim.

Nasi uczniowie brali udział w Lidze Chemicznej, w której pod okiem swoich nauczycieli rywalizowali od kliku miesięcy, łącznie w sześciu rundach.
Podczas ostatniej rundy zadania dotyczyły „Chemii w życiu codziennym (w kuchni, łazience i ogrodzie)”.

W ogólnej klasyfikacji drużyna I LO, która startowała w rozgrywkach pod nazwą sPOLAryzowani, zdobyła srebrny medal. Brawo.
Opiekunem grupy był nauczyciel chemii Tomasz Wołowiec.

Advertisement

Przewodniczącą komisji, oceniającej rywalizacje w Lidze Chemicznej była prof. UAM dr hab. Romualda Bregier-Jarzębowska.

Continue Reading

Edukacja

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Published

on

By

fot. Pexels Ivan Samkov

Wielkimi krokami zbliżają się matura oraz sesja, podczas której uczniowie i studenci mierzą się ze zdaniem egzaminów m.in. z języka obcego. Panikujesz, że nie zdasz? Spokojnie! Kluczem do sukcesu w nauce języka obcego jest wypracowanie dobrych nawyków. W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym Twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie. Zapraszamy do lektury!

Microlearning

Chcąc uczyć się efektywnie, zacznij stosować metodę microlearningu. Każdego dnia staraj się poświęcić na naukę choćby 10 minut. W ciągu dnia masz zapewne krótkie przerwy, które możesz wykorzystać na czytanie, słuchanie, naukę nowych słówek czy rozwiązywanie ćwiczeń. Rób to w drodze do pracy, na uczelnię, pod prysznicem czy tuż przed snem. Olbrzymią zaletą tej metody jest fakt, że wykorzystuje ona nasze naturalne zdolności koncentracji. Lepiej uczyć się codziennie po kilkanaście minut niż ślęczeć nad książkami po kilka godzin. Już po 30 minutach nasze skupienie zaczyna drastycznie spadać, przez co wielogodzinne wkuwanie staje się mało produktywne.

Advertisement

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj!

Sięgnij po książki w języku obcym. Możesz wybrać te pozycje, które zainteresowałyby Cię również w języku polskim. Kieruj się swoimi zainteresowaniami. Przykładowo, jeśli interesujesz się kwiatami, kup książkę, która w przystępny sposób opisuje pielęgnację roślin. A może jesteś wielkim fanem Harry’ego Pottera? Zaopatrz się więc w lekturę w obcym języku! Czytaj mądrze, a nie na czas. Skup się i staraj się jak najwięcej zrozumieć. Wypisuj nieznane słówka i tłumacz je!

Mów do siebie!

Komentuj rzeczywistość w języku, którego się uczysz. Opisuj, co widzisz za oknem, w kuchni czy w pokoju. Tłumacz na głos słowa prezentera prowadzącego program, który akurat leci w telewizji. Wykorzystuj każdą okazję, aby ćwiczyć mówienie. Mów do lustra, chociaż początkowo może wydawać się to dziwne. Możesz opowiedzieć sobie, co się wydarzyło wczoraj w Twoim życiu. Zupełnie tak, jak w rozmowie z bliską Ci osobą. Praktyka czyni mistrza!

Advertisement

Korzystaj z nowoczesnych technologii!

Twój telefon to świetne narzędzie do nauki języków obcych! Wystarczy, że zainstalujesz jedną z wielu dostępnych, często bezpłatnych aplikacji do nauki. Możesz z nich korzystać w dowolnej chwili i tak długo, jak chcesz, bez względu na poziom zaawansowania. Czekasz na autobus lub wizytę u lekarza? Możesz zagrać w grę do nauki języka lub na szybko przejrzeć zestaw fiszek. Doskonałym źródłem pomocnym w nauce języka obcego jest również YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo pomocnych materiałów. Wyszukaj kanały o nauce języka, który Cię interesuje, a także wywiady, tutoriale czy filmy, w którym jest on stosowany.

Ucz się języka dzięki mediom społecznościowym!

Nie trać czasu i nie scrolluj bezmyślnie Facebooka czy Instagrama. Wykorzystaj media społecznościowe do nauki języka obcego! Zacznij śledzić profile językowe i tematyczne. Jeśli chcesz się osłuchać z językiem, śledź stories wybranych osób. W całkiem przyjemny sposób poznasz słówka używane w interesującym Cię kontekście. Możesz też na Instagramie obserwować treści opatrzone hashtagiem #studygram. Na profilach językowych znajdziesz wiele ciekawych wskazówek, motywujących przykładów, a ich autorzy często przeprowadzają live oraz sesje Q&A.

Advertisement

Wprowadź język do swojej codzienności!

Wykorzystuj każdą okazję do nauki języka obcego. Możesz słuchać podcastów, oglądać filmy, czytać wszelkiego rodzaju teksty, pisać posty w mediach społecznościowych. Możliwości są niemal nieograniczone. Twórz listy w obcym języku – zakupów, planów, zjedzonych produktów czy bieżących rzeczy do zrobienia. Możesz też oznaczać przedmioty wokół siebie małymi karteczkami. Istnieje szansa, że domownicy zdziwią się, kiedy zobaczą np. pojemnik na przyprawy z napisem der Pfeffer.

Kursy internetowe

Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, zapisz się na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy, takie jak Preply, umożliwiają naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu. Możesz uczyć się dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w domu czy poza nim. Wystarczy dostęp do internetu. Dodatkowymi zaletami tego rodzaju kursu jest dostosowanie tempa nauki do Twoich indywidualnych potrzeb i ogromna wygoda. Sprawdź kursy w Preply. Ucz się, jak lubisz i mów, co myślisz w każdym języku!

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement