Connect with us

Edukacja

Kolejny harcerski obóz za nami

Published

on

To już szósty raz, kiedy harcerki i harcerze z 6 Drużyny Harcerskiej „Sokoły” im. Franciszka Muracha działającej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku wyjechali na obóz do Próchnówka. Za każdym razem przywożą z niego pełen bagaż wspomnień, przygód i nowych doświadczeń. Nawiązują nowe znajomości i kontakty, a niekiedy nawet trwałe przyjaźnie.

Wśród uczestników są „starzy bywalcy”, którzy na obóz wyjeżdżają co roku i nie wyobrażają sobie bez niego życia, są też tacy, którzy dołączyli do nich nieco później, ale są też harcerki i harcerze, dla których tegoroczny obóz stał się pierwszym dłuższym wypadem poza dom rodzinny. I to dla nich wyjazd okazał się wielką próbą przetrwania, walką z ogromną tęsknotą za mamą i tatą oraz walką ze swoimi słabościami, których, jak się okazało było niemało. Tym razem obóz trwał dwa tygodnie, tj. od 15-28 lipca br.

Obóz harcerski ma to do siebie, że „musi być pełen pracowitości, a nie szkołą bezcelowego leniuchowania”,dlatego każdy dzień wypełniony był pracą opartą na metodyce harcerskiej oraz zajęciami związanymi z tematem obozu, nocą zaś wartami. Tegoroczny temat obozu związany był z państwami Europy i brzmiał następująco „Podróż po Europie”. W związku z powyższym uczestnicy podzieleni zostali na cztery grupy, które równocześnie stanowiły cztery kraje Unii Europejskiej, były to: Niemcy, Czechy, Francja i Włochy. Zadaniem przedstawicieli poszczególnych państw było zdobywanie jak największej ilości informacji o danym kraju, następnie zaprezentowanie zdobytej wiedzy pozostałym grupom. Jednym z zadań było zaśpiewanie piosenki w języku swojego kraju, i tu było śmiechu co niemiara, innym z kolei zadaniem było zaprezentowanie strojów, które trzeba było samemu przygotować, a następnie wyeksponować na wieczornym pokazie mody. I tu trzeba było wykazać się ogromną pracowitością, kreatywnością i pomysłowością. Z zadaniem poradzili sobie wszyscy. Z gazet, worków foliowych, krepy powstały nie tylko przepiękne spódnice i sukienki, ale także okrycia głowy i torebki, stanowiące charakterystyczne dodatkido poszczególnych kreacji. Niektóre z nich robiły naprawdę wrażenie. Uczestnicy brali często udział w rozgrywkach sportowych, zdobywając punkty dla swojego kraju.

Dużym powodzeniem cieszyła się gra w kometkę i gra w dwa ognie, podchody, tor przeszkód i zwiady harcerskie. Jednakże największą atrakcję tegorocznego obozu stanowił udział obozowiczów w akcji zorganizowanej, przez wypoczywający również w tym roku w Próchnówku Hufiec Szczecin, która dotyczyła udzielania pierwszej pomocy. Akcja ta polegała na wielkiej improwizacji wypadku komunikacyjnego z kolumną harcerzy. Każdy w tej symulacji miał do odegrania swoją rolę aktorską, do której przygotował się nadzwyczaj sumiennie. Efekt talentów aktorskich był porażający, co można dostrzec na fotografiach.

Advertisement

Ponadto, nie mogło zabraknąć najważniejszych elementów życia obozowego, a mianowicie śpiewów i pląsów harcerskich, które najczęściej odbywały się wieczorami przy blasku ogniska.Inną atrakcją obozu była wycieczka do Kołobrzegu, gdzie uczestnicy mogli poplażować i wykąpać się w morzu, oczywiście z udziałem ratownika. Jeszcze inną atrakcją okazał się długo wyczekiwany chrzest na obozowicza – musiały go przejść osoby, które po raz pierwszy spędzały wypoczynek na obozie harcerskim.

Jednak kulminacyjnym punktem obozowania okazały się odwiedziny bliskich i znajomych, dla których harcerze przygotowali króciutki koncert piosenek harcerskich. Wśród odwiedzających znalazły się także osoby niespokrewnione z uczestnikami obozu, ale za to bardzo związane z 6 DH „Sokoły” i mocno z nią zaprzyjaźnione, mianowicie: burmistrz Wyrzyska – pani Bogusława Jagodzińska z małżonkiem, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku – pani Danuta Buryta Arndt, przewodnicząca Rady Rodziców w ww. placówce – pani Edyta Lipkowska i oczywiście bezpośredni przełożony drużyny, druh komendant – harcmistrz Grzegorz Rzymski. Po wysłuchaniu mini koncertu specjalni goście zabrali głos, by życzyć wszystkim harcerzom miłego wypoczynku, a następnie stali się świadkami przyrzeczenia harcerskiego, które uroczyście złożyli: druhna Zofia Kałużna, druhna Sandra Nowak, druhna Julia Zajączkowska oraz druh Daniel Rommel.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Pilska “budowlanka” ma już 60 lat

Published

on

By

19 kwietnia uczniowie i kadra nauczycielska obchodzili jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Budowalnych w Pile. Na uroczystość licznie przybyli absolwenci szkoły, dawni pedagodzy i dyrektorzy oraz liczni goście.

Uroczystości odbyły się w auli Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Gości przywitała dyrektor szkoły Karina Mazurek, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu 60 lat do rozwoju i sukcesów popularnej „Budowlanki”, która wykształciła tysiące specjalistów.

Życzenia i gratulacje złożył starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

– Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do budowy potencjału szkoły. Zespół Szkół Budowlanych to wyjątkowa placówka oświatowa Powiatu Pilskiego. Poprzez kształcenie profesjonalnych kadr budowlanych przyczyniła się do rozwoju Piły i regionu, a jej absolwenci spełniają swoje zawodowe i naukowe pasje. Jubileusz to znakomita okazja do wspomnień i podsumowań, przede wszystkim sukcesów, którymi szczyci się placówka oraz jej uczniowie, zarówno na polu edukacyjnym, sportowym oraz artystycznym. To okazja do podziękowań także gronu pedagogicznemu, pracownikom oraz uczniom. Życzę dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów – powiedział starosta.

Gratulacje złożył również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, w imieniu radnych Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Jubileusz był okazją do nadania szkole nowego sztandaru z obecną nazwą placówki, która jeszcze w latach 2013-2018 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile. Ta zresztą w długiej historii szkoły wiele razy się zmieniała, podobnie jak zakres nauczania i kierunków.

Podczas uroczystości przypomniano bogatą historię, której założycielem i pierwszym dyrektorem był  zasłużony dla rozwoju Piły inż. Bogdan Toboła – Honorowy Obywatel Miasta Piły. Szkoła od początku miała swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego. Na początku kształciła jedynie na poziomie zawodowym, dzisiaj funkcjonuje tu technikum i szkoły branżowe.

Advertisement

W ciągu 60 lat szkołę puściło  9455 absolwentów, pracowało 653 nauczycieli.

Szkoła mocno się rozwinęła. W latach 2018 – 2021 budynek został zmodernizowany, a dach i fasada zostały odnowione, przez co szkoła odzyskała dawny blask. W szkole powstały, były modernizowane i doposażane kolejne pracownie zawodowe. Od roku 2019 r. w wyniku udziału w projektach unijnych szkoła pozyskała ponad 2 mln zł. Uczniowie w ramach „Erasmus Plus” odbywają praktyki za granicą, podobnie jak nauczyciele biorą udział w zagranicznych szkoleniach.

Dzisiaj Zespół Szkół Budowlanych w Pile współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz uczelniami wyższymi. m.in. Akademią Nauk Stosowanych w Pile, czy Politechniką Poznańską. Podpisał także umowy partnerskie z firmami: ENEA, ARDAGH GLASS oraz Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Historia szkoły:
Historia szkoły jest niezwykle ciekawa. Warto przypomnieć, że została otwarta 1 września 1963 r., a jej założycielem był inż. Bogdan Toboła, ówczesny dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego Pile. Najpierw powstała Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, a jej siedzibą stał się budynek Przedsiębiorstwa Budownictwa Terenowego, przy ul. Kilińskiego 16, w którym szkoła mieści się do dzisiaj. Pierwszym dyrektorem szkoły został Bogdan Toboła, jej organizator.
Przełomowym w dziejach szkoły był rok 1975. Decyzją ministra budownictwa został utworzony Zespół Szkół Budowlanych im prof. Romana Kozaka Pilskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Pile. Nowym dyrektorem został mgr Jerzy Radke. W skład Zespołu wchodziły wówczas: Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących, Technikum Budowlane dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących i Szkoła Mistrzów dla Pracujących.

Advertisement

W 1987 roku w skład Zespołu Szkół wchodziły: Zasadnicza Szkoła Budowlana Kombinatu Budowlanego, Technikum Budowlane Młodzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej, Technikum Budowlane dla Pracujących (wieczorowe na podbudowie szkoły zasadniczej).

W maju 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Adam Grzeszczak, który pełnił swoją funkcję do 31 sierpnia 2016 r.
1 września 1998 roku powołano Liceum Ogólnokształcące, a 1 września 2002 roku Liceum Profilowane, do którego ostania rekrutacja miała miejsce w 2007 r., z kolei w 2015 roku mury szkoły opuścili ostatni absolwenci liceum ogólnokształcącego. Szkoła skupiła się tylko na oddziałach zawodowych.

Od 1 września 2017-31 sierpnia 2022 r. dyrektorem szkoły był mgr Arkadiusz Jeż od 1 września 2022 – mgr Karina Mazurek od 1 września 2022 roku
Obecnie funkcjonują tu: Technikum nr 4 w Pile, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Pile oraz Branżowa Szkoła II Stopnia nr 4 w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

W Pile na Gwdzie odbyła się operacja “Czysta rzeka”

Published

on

By

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Pile odbyła się operacja czysta rzeka – GWDA. Piła 2024.

– Na niewielkim odcinku rzeki zebraliśmy sporą ilość odpadów. Pozostało ich dużo więcej. Nadal jest wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: butelki szklane, puszki, oraz wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Piękne miejsce ale bardzo zaniedbane – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
– Dziękujemy za pomoc młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Pile. Dziękujemy za odbiór odpadów przez Gminę Piła (Altvater Piła Sp. z o.o.). Dziękujemy za worki i rękawiczki od Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – dodaje Łazowy.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement