30. rocznica Wyborów 4 czerwca 1989 – „ZABAWY z PRL-u”

4 czerwca to dzień ważny dla wszystkich Polaków, w tym roku obchodzony wyjątkowo uroczyście – wspólnie wspominaliśmy 30. Rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz całkowicie wolnych do Senatu. To jeden z dobrych momentów, aby rozmawiać na temat takich wartości, jak wolność, solidarność, demokracja czy odpowiedzialność. W Publicznym Przedszkolu Nr 17 im. Krasnala Hałabały w Pile postanowiono  zaprosić do tej dyskusji dzieci.

Tego dnia w ramach ogólnopolskiego „Menu wolności” przedszkolaki zjadły obiad złożony z takich samych dań, jakie 30 lat temu pojawiły się przy Okrągłym Stole. Wspólny posiłek stał się okazją do uświadomienia dzieciom rangi czerwcowych wydarzeń oraz przybliżenia atmosfery tamtych dni. Ponieważ dzieci najlepiej uczą się przez doświadczenie i zabawę, przedszkolny ogród na chwilę zamienił się w podwórko sprzed trzydziestu lat. Przedszkolaki z ciekawością oglądały charakterystyczne obiekty miasta na fotografiach wykonanych trzy dekady temu i zestawiały je z ich aktualnym wizerunkiem. Rozpoznawanie znanych miejsc sprawiło dzieciom wiele radości, a widok ulic, strojów i zwyczajów sprzed kilkudziesięciu lat wzbudziło w nich sporo ciekawości.

Dzieci poznały także bajki i zabawki popularne w tym okresie, spotkały bohaterów sprzed lat, m.in. Pszczółkę Maję, Smerfy, Reksia, Krecika czy Bolka i Lolka. Dowiedziały się, jak działają kasety video, jo – jo czy hula hop. Zwrócenie uwagi na różnice pomiędzy dawnymi a współczesnymi zabawami, ale przede wszystkim stylem życia i dostępnością różnych dóbr okazało się pouczającym doświadczeniem nie tylko dla najmłodszych.

Najlepsza zabawa rozpoczęła się jednak, gdy w ruch poszły skakanki, kreda do malowania i gumy do skakania. -Maluchy z wypiekami na twarzy i ogromnym zaangażowaniem oddały się ulubionym zabawom ich rodziców, a my po raz kolejny przekonaliśmy się, że dobra i wspólna zabawa, dziecięca radość płynąca z robienia rzeczy razem i nieuzależniona statutem materialnym są wartościami aktualnymi niezależnie od czasów, w jakich przyszło nam żyć. Ten piękny czerwcowy dzień był wspaniałym doświadczeniem dla młodszych i starszych członków naszej społeczności – mówią organizatorzy.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart