Connect with us



<

Biznes

Pies a odkurzacz – jak go oswoić z urządzeniem?

Published

on

Szczekanie, warczenie lub uciekanie do drugiego pokoju – to najczęstsze reakcje psów na spotkanie z odkurzaczem. Czy jednak zawsze muszą tak wyglądać? Warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy umilić sobie czas sprzątania i sprawić, że nasz czworonogi przyjaciel poczuje się lepiej w towarzystwie odkurzacza.

Sposobów na spokojne odkurzanie jest wiele – wszystko zależy od naszego czasu i cierpliwości. Gdy mamy ich mało, zawsze możemy poprosić kogoś by na czas odkurzania, wyszedł z naszym psem na spacer lub schował go do pokoju, który akurat nie będzie sprzątany. Jednak są to rozwiązania chwilowe i wcale nie likwidują naszego problemu – w końcu najbardziej zależy nam na dobrym samopoczuciu naszego zwierzaka i na tym, by w końcu oswoił się z widokiem urządzenia odkurzającego. Jak zatem połączyć przyjemne z pożytecznym?
Pozytywne skojarzenia
Psy reagują agresywnie na widok odkurzacza, ponieważ czują się zagrożone. W ujarzmieniu ich gniewu na pewno nie pomagają odgłosy, jakie towarzyszą nam przy włączeniu tego urządzenia. Nie dziwmy się zatem, że w obliczu takiego zagrożenia, psy przyjmują obronną postawę. Jednakże, gdy dochodzi do podgryzania kabli, rur czy szczotki sprawa jest już znacznie poważniejsza – pies może zrobić sobie krzywdę a my będziemy zmuszeni do zainwestowania kolejnych pieniędzy w odkurzacz. Najważniejszym elementem przy oswajaniu psa jest akceptacja złowrogiego urządzenia. Na początku powinniśmy systematycznie wprowadzać zmiany w naszych nawykach sprzątających, po to, by pies mógł przyzwyczaić się do odgłosów wydawanych przez odkurzacz. Sprzątanie mieszkania małymi partiami, na pewno mogłoby pomóc. W pierwszej kolejności należy wyciągnąć odkurzacz z szafy i postawić go w widocznym miejscu. Nie powinniśmy od razu zabierać się do sprzątania, ale oswoić psa z widokiem urządzenia, bawiąc się z nim i częstując smakołykami. W ten sposób pokażemy mu, że nie musi czuć się zagrożony. Stosując metodę nagród w postaci ulubionych przekąsek za dobre zachowanie, uświadamiamy naszemu psiakowi, że w towarzystwie odkurzacza nic mu nie grozi, a każde sprzątanie będzie kojarzyć mu się ulubionymi smakołykami.
Przyjemne i pożyteczne
Sprzątanie nie musi być dla nas nielubianym obowiązkiem. Możemy połączyć je z zabawą z naszym czworonogim przyjacielem. W ten sposób odciągniemy jego uwagę od odkurzacza, a my w przyjemny sposób uporamy się z męczącym obowiązkiem. Z biegiem czasu pies na widok odkurzacza będzie reagował pozytywnie, ponieważ skojarzy, że oznacza to czas wspólnej zabawy. W początkowych etapach najlepiej ustawić odkurzacz na najmniejszą moc, a następnie co jakiś czas podwyższać ją o kilka stopni. W ten sposób pies o wiele chętniej będzie chciał się z nami bawić i nawet nie zauważy obecności odkurzacza. Do wspólnych zabaw można wykorzystać piłkę lub inne akcesoria do aportowania i rzucać je w domu w trakcie sprzątania.
Nieprzyjemny zapach
Zapach, który wydobywa się ze środka odkurzacza, również może być jednym z powodów złego nastawienia psa do tego urządzenia. Nie zapominajmy o tym, że zwierzęta mają bardzo wyostrzony węch, dlatego każdy nieprzyjemny zapach może być przez nich odbierany negatywnie. W tym wypadku pomocne mogą się okazać worki do odkurzaczy wykonane z mikrowłókniny, a nie z papieru.

– „Worki Anti-Odour doskonale sprawdzają się w domach właścicieli czworonogów. Dzięki zastosowaniu syntetycznego mikrowłókna i aktywnego cynku, nie absorbują wilgoci i nie przepuszczają niepożądanych zapachów. Charakterystyczna dla zwierząt woń znika z mieszkania zaraz po zakończeniu odkurzania. Stosowanie worków Anti-Odour może również przynieść ulgę alergikom ponieważ separują one z otoczenia roztocza, zarodniki grzybów i pleśni.” – dodaje Piotr Bieńkowski, ekspert firmy Worwo.

Worki tego typu możemy wymieniać rzadziej niż zwykłe, ponieważ przez cały okres użytkowania zachowują swoje właściwości.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

Published

on

By

fot. PGE Polska Grupa Energetyczna - Dariusz Marzec, prezes PGE, z wizytą w Kompleksie Turów

Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, 25 marca br. spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.

Na spotkanie w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, zorganizowane z inicjatywy prezesa PGE Dariusza Marca, zaproszeni zostali pracownicy Kopalni i Elektrowni Turów, w tym przedstawiciele Strony Społecznej obu zakładów. Podczas rozmów Prezes podkreślił, że sprawa decyzji środowiskowej Kopalni Turów jest dla PGE priorytetem. Jednocześnie zapewnił pracowników, że PGE wraz ze stroną rządową zrobią wszystko, aby zagwarantować dalsze sprawne i bezpieczne funkcjonowanie kopalni i elektrowni.

Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny. Naprawimy wcześniejsze błędy i zrealizujemy wszystkie niezbędne działania, aby zachować możliwość normalnego funkcjonowania Kopalni i Elektrowni Turów z najwyższą dbałością o sprawy ekologiczne i bezpieczeństwo całego regionu, tak długo, jak będzie to potrzebne – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

– Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i na tej podstawie podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa. Jestem przekonany o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy – dodaje Dariusz Marzec.

Prezes Dariusz Marzec odniósł się również do planów transformacji energetycznej.

Advertisement

– Proces odchodzenia od węgla w Turowie musi być realizowany w sposób odpowiedzialny i dobrze przygotowany, żeby przeprowadzić procesy transformacyjne z zapewnieniem nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców. Tego nie da się rozdzielić – powiedział Dariusz Marzec.

Podczas spotkania z pracownikami Kompleksu Turów, prezes PGE odpowiedział również na pytania i wątpliwości załogi dot. ostatniego wyroku WSA. Wizyta w Kompleksie Turów była także okazją do zobaczenia zmian, jakie zaszły w tej lokalizacji od 2016 roku, gdy Dariusz Marzec był wiceprezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w tym przede wszystkim inwestycji zrealizowanych zgodnie z warunkami decyzji środowiskowej i umowy polsko-czeskiej.

Wyrok, jaki zapadł 13 marca br. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, nie wpływa na bieżące działanie Kopalni Turów. Nie powoduje żadnych ograniczeń w wydobyciu węgla, produkcji energii elektrycznej i nie wpływa na zatrudnienie w turoszowskim kompleksie.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

WINO – Targi Polskich Win i Winnic w Poznaniu

Published

on

By

fot. A. Dęga

WINO – Targi Polskich Win i Winnic to wyjątkowe wydarzenie poświęcone polskiemu winiarstwu. Przez trzy dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było skosztować setek win, cydrów, miodów pitnych przywiezionych przez regionalnych producentów z całej Polski.

Bezpłatne degustacje uzupełniały prelekcje i szkolenia z serwisu wina, czytania etykiet, parowania win z jedzeniem i komentowane degustacje w ciemno.

Targi polskiego wina w Poznaniu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce, poświęcone wyłącznie rodzimemu winiarstwu. Podczas trzydniowego spotkania winiarze i producenci z całego kraju prezentują swoje wina, cydry, miody pitne i destylaty.

SKĄD PRZYBYŁO WINO

Wino przybyło do Polski razem z chrześcijaństwem za sprawą wina liturgicznego. Produkowano je wówczas praktycznie na terenie całego kraju. Pierwsze wzmianki o uprawach znajdują się jeszcze w Bulli Gnieźnieńskiej. Produkowali je przede wszystkim zakonnicy przy klasztorach. Niektóre miejsca do dziś zachowały historyczne nazwy, których geneza związana jest z produkcją wina, na przykład Winogrady, czy Winna Góra.

Advertisement

POWRÓT DO PRZEDWOJENNYCH TRADYCJI

W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu produkowano Champagne i nie było to wino musujące. W 1923 roku Georg Geiling założył przy ul. Wielkiej 21 “wytwórnię gronowych win musujących George Geiling & Cie”. Szampana produkowano pod nazwą “Champagne Geiling Poznań-Reims” z wina bazowego pochodzącego z domu szampańskiego Geilinga w Reims. Szampany Geilinga w latach 20-tych były trzykrotnie wyróżnione trzema medalami na targach w Poznaniu.

Alicja Dęga

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement