Klocki hamulcowe. Oryginalne zamienniki, czy „chińskie” podróbki?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Klocki hamulcowe to podstawowy element każdego samochodu, który posiada stosunkowo trudne, niemal ekstremalne warunki pracy. Tymczasem ich rola jest bardzo istotna dla bezpieczeństwa jazdy samochodem. Dlatego ich dobór w przypadku wymiany powinien być naprawdę dobrze przemyślany i uwzględniać kilka ważnych aspektów.

Podstawowym zadaniem klocków hamulcowych jest bezpieczne zatrzymanie kół samochodu, niezależnie od warunków na drodze. Praca klocków bywa trudna, bo układ ten musi znosić trudne warunki – woda, zanieczyszczenia i duże obciążenia termiczne oraz mechaniczne. Dlatego też, jeżeli zajdzie potrzeba wymiany klocków na nowe, trzeba dobrze się zastanowić, czy na pewno chcemy kupić najtańszy produkt.

Oryginalne zamienniki klocków hamulcowych. Dlaczego lepsze?

Rola klocków hamulcowych jest zawsze taka sama. Na rynku znajdziemy z kolei różne przedziały cenowe – od najdroższych, markowych zamienników, po najtańsze zamienniki nieznanych producentów (z reguły podróbki z Chin). Które klocki hamulcowe lepiej wybrać? Poniżej postaramy się skrupulatnie odpowiedzieć na to pytanie.

Za przykład podajmy ofertę jednego ze sklepów internetowych z częściami zamiennymi do samochodów. Klocki hamulcowe w iParts.pl, czyli u lidera sprzedaży części do aut w Polsce, to elementy tylko najlepszych marek. Użycie takich klocków hamulcowych pozwala uzyskać najwyższe parametry pracy, trwałość, wydajność i niezawodność podzespołu na najwyższym, światowym poziomie. Klocki hamulcowe te, to najbliższe jakości oryginału, który był zamontowany fabrycznie w naszym samochodzie.

Z oferty których producentów warto skorzystać?

Za najchętniej kupowane i z reguły najczęściej polecane przez specjalistów z branży marki klocków hamulcowych należy uznać części od Ate, TRW, Textar, Bosch, Breck czy Ferodo. Zaplecze technologiczne tych koncernów motoryzacyjnych, gwarantuje odpowiednią jakość okładziny ciernej klocka hamulcowego, doskonale współpracującej z tarczami hamulcowymi, i zalicza je do grupy części samochodowych oryginalnych.

Dlaczego skład okładziny ciernej klocka jest tak istotny?

Podstawowa zasada działania klocków hamulcowych jest niezmienna, niezależnie od wieku samochodu. Jasne jest więc, że wiele zależy od współpracy klocków hamulcowych z tarczami, a to z kolei determinowane jest składem okładziny ciernej klocka hamulcowego. Bardzo istotny będzie więc skład klocka – to, czy nie będą twarde i tym samym zbyt agresywne wobec tarcz lub czy okładzina podczas ścierania się nie wytwarza zbyt dużo pyłu. Najgorsze parametry będą posiadać klocki nieznanych marek, czego nie trudno się domyślić.

Które klocki hamulcowe wybrać do samochodu?

Przed zakupem dobrym pomysłem będzie uwzględnienie kilku istotnych aspektów, takich jak m.in. styl jazdy, potrzeby samochodu tj. moc, jego masa i rodzaj terenu po którym się porusza. Ponadto ważny będzie także stopień zużycia tarcz. Miękkie klocki hamulcowe lepiej dopasują się do nawet mocno wyeksploatowanych tarcz. Twarde z kolei, które charakteryzuje agresywna charakterystyka pracy, szybko wymuszą na kierowcy potrzebę wymiany tarczy.

Na koniec nie sposób zaznaczyć tego, że zakup najtańszych klocków hamulcowych od nieznanych marek okazuje się mało racjonalny. Ich niska skuteczność i tendencje do szybkiego zużycia sprawią, że oszczędności będą tylko pozorne. Warto zadać sobie więc podstawowe pytanie, czy pozorna oszczędność kilkudziesięciu złotych jest w przypadku klocków uzasadniona, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę potencjalne ryzyko kolizji na skutek mało skutecznego hamowania.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart