Ergonomiczne krzesło biurowe – jak wybrać najlepszy model?

Artykuł sponsorowany

Przy pracy biurowej większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Właśnie dlatego dobór odpowiedniego krzesła biurowego ma tak duże znaczenie. O czym powinniśmy pamiętać przy jego zakupie?

 

Niezależnie od tego, czy chcemy kupić krzesło biurowe do użytku domowego, czy też wyposażamy własne biuro, zawsze należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii związanych z jego budową i wykończeniem. Wybór właściwego modelu jest o tyle ważny, że dzięki niemu możemy zminimalizować skutki pracy siedzącej – bóle kręgosłupa, kolan, barków czy nawet bóle głowy.

W sprzedaży znajdziemy dzisiaj wiele krzeseł, ale tylko niektóre z nich są w stanie zapewnić komfortowe i bezpieczne użytkowanie na lata. Podpowiadamy, czym należy kierować się przy poszukiwaniu tych idealnych.

1. Odpowiednie wymiary

Każdy z nas ma nieco inną sylwetkę, dlatego powinniśmy zacząć od znalezienia krzesła, które będzie jej odpowiadało. Gdy mamy średni wzrost i tuszę, wtedy większość dostępnych modeli powinna spełnić nasze oczekiwania. Gdy jednak jesteśmy osobą niską albo wysoką, mamy większą tuszę, warto poszukać modelu, który będzie miał odpowiednie wymiary.

Zwróćmy szczególną uwagę na rozmiar siedziska oraz oparcia. Głównym problem to zbyt głębokie siedzisko, a także zbyt wąski zakres regulacji jego wysokości. Także oparcie powinno być odpowiednio regulowane, aby pasować do naszych pleców. Osoby z otyłością i nadwagą także znajdą dla siebie odpowiednie modele krzeseł – powinny być szersze od standardowych, ze wzmocnioną konstrukcją. Niektóre sklepy określają je jako XL czy XXL.

2. Wiele punktów regulacji

Kolejna kwestia to regulacja krzesła biurowego. Odpowiednie wymiary są bardzo ważne, ale równie ważne jest dopasowanie konstrukcji krzesła do naszej sylwetki. Im więcej punktów regulacji będzie krzesło posiadało, tym lepiej.

Warto zwrócić uwagę na to, czy krzesło można regulować w następujących punktach: wysokość siedziska, głębokość siedziska, nachylenie oparcia, pozycje podłokietników. Dzięki temu użytkownik krzesła będzie mógł siedzieć na nim wygodniej i zmniejszy negatywny wpływ pracy siedzącej na swoje zdrowie.

3. Zdrowe podparcie dla kręgosłupa

Krzesło biurowe powinno wyróżniać się stabilnym podparciem dla pleców, ale jednocześnie może mieć ono również specjalne mechanizmy pozwalające na dynamiczne oparcie, na przykład przy odchyleniu się użytkownika do tyłu.

Warto wskazać, że różne krzesła biurowe mają różne konstrukcje oparcia. Można zobaczyć je między innymi w sklepie Centrum Krzeseł, które posiada do dyspozycji klientów pełną gamę modeli: https://www.centrumkrzesel.pl/krzesla-biurowe-/118/c.

4. Komfortowa tkanina

Nie powinniśmy też zapominać o tym, jak duże znaczenie mają materiały, z których krzesło jest wykonane. Tutaj dużą uwagę powinniśmy zwrócić na tkaninę wykończeniową. Wprawdzie w sprzedaży znajdziemy też krzesła wykończone skórą eko albo naturalną, ale nie są one rekomendowane do regularnej pracy biurowej – skóra może być nieprzyjemna w dotyku, nasilać pocenie się, będzie też bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne od dobrej tkaniny.

Tkanina powinna być przewiewna i przyjemna w dotyku. Aktualnie także dużym powodzeniem cieszą się krzesła z siatkowymi oparciami, ale pamiętajmy o tym, że nie mają one takiego produkowania jak lepsze krzesła wspomagające leczenie bólu pleców. Właśnie dlatego krzesła siatkowe nie są zalecane osobom, które pracują w pozycji siedzącej przez większość dnia.

Jeśli zależy nam na zakupieniu dobrej jakości krzesła biurowego, najlepiej porozglądać się po sklepach – on-line i stacjonarnych i porównywać ze sobą różne modele. Życzymy udanych zakupów!

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart